Tworzywa sztuczne. Rentowność nadal może spadać

Mimo wzrostu zapotrzebowania na wyroby z plastiku, zyskowność branży spadła i nadal może się pogarszać, co jest głównie rezultatem drożejących surowców i rosnących płac.

Publikacja: 05.06.2018 14:17

Tworzywa sztuczne. Rentowność nadal może spadać

Foto: Adobestock

Początek tego roku dla większości giełdowych spółek działających w branży tworzyw sztucznych wiązał się ze wzrostem przychodów i spadkiem zysków. Pogorszenie rentowności to przede wszystkim efekt drożejących surowców i rosnących świadczeń pracowniczych, dodatkowych kosztów, których nie można było w pełni przerzucić na ceny finalnych wyrobów.

W kolejnych kwartałach i latach branża powinna odnotowywać dalszy wzrost popytu na swoje produkty. Najnowsze dane PlasticsEurope, stowarzyszenia producentów tworzyw sztucznych, mówią o systematycznie rosnącym popycie na wyroby z tej branży. W ubiegłym roku zużycie tworzyw w naszym kraju oszacowano na około 3,5 mln ton, co oznaczało wzrost aż o 9 proc. Dla porównania w całej Europie zapotrzebowanie zwyżkowało o 3,5 proc., a na świecie o 3,8 proc. Prognozy do 2021 r. wskazują, że wzrost utrzymuje się na podobnym poziomie. Powszechnie się uważa, że obecne tendencje są rezultatem wszechstronności i użyteczności tworzyw sztucznych, jako materiałów do produkcji wielu różnych wyrobów.

Pozostało jeszcze 88% artykułu
Skorzystaj z promocji i czytaj dalej!

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Parkiet PLUS
"Agent washing” to rosnący problem. Wielkie rozczarowanie systemami AI
Parkiet PLUS
Sytuacja dobra, zła czy średnia?
Parkiet PLUS
Pierwsza fuzja na Catalyst nie tworzy zbyt wielu okazji
Parkiet PLUS
Wall Street – od euforii do technicznego wyprzedania
Parkiet PLUS
Polacy pozytywnie postrzegają stokenizowane płatności
Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"