Jaka jest recepta na dobry IR?
Nie ma jednej recepty. Utrzymywanie dobrych relacji z inwestorami nie różni się wcale od utrzymywania dobrych relacji międzyludzkich. Prawdziwy przyjaciel będzie szczery, obdarzy nas zaufaniem, wysłucha i – gdy będzie trzeba – konstruktywnie skrytykuje. Działania IR to przede wszystkim zapewnienie wszystkim inwestorom równego dostępu do transparentnych informacji, bez faworyzowania i zbędnej zwłoki. To także dostępność oraz wsłuchiwanie się w ich potrzeby, krytykę i wyciąganie wniosków. Dodajmy do tego szczyptę innowacyjności oraz odwagi do podejmowania nowych niestandardowych działań i mamy receptę na dobry IR. Ważne jest też doświadczenie zespołu. Nawet najlepsza recepta w niedoświadczonych rękach nie przyniesie oczekiwanego rezultatu.
Jakie działania w zakresie IR z inwestorami indywidualnymi podejmowała spółka w ostatnich kilkunastu miesiącach?
Wyraźnie widać, że inwestorom indywidualnym w Polsce poświęca się zdecydowanie zbyt mało uwagi. Według danych GPW w 2017 r. odpowiadali za zaledwie 16 proc. obrotów akcjami, przy czym dziesięć lat wcześniej było to ponad 30 proc. Jak istotni dla rozwoju firmy są inwestorzy indywidualni, pokazuje badanie Bain & Company – Industry Standard, z którego wynika, że klienci akcjonariusze chętniej niż klienci nieakcjonariusze polecają firmę, odwiedzają ją i kupują jej produkty.
Chcemy, aby ta sytuacja się zmieniła. Dlatego powstał nasz program „Orlen w portfelu". Jego głównym celem jest zwiększenie zainteresowania Polaków rynkiem kapitałowym. Oczywiście dla uczestników inwestorów są też benefity, m.in. rabaty na paliwo czy możliwość wzięcia udziału w Akademii Inwestowania przygotowanej pod patronatem CFA Society Poland oraz innych wydarzeń w bieżącym roku.