USA: maleje liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych

Nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych było mniej o 7000, spadając do 221 000 w tygodniu zakończonym 12 lipca, poinformował w czwartek Departament Pracy. To piąty z rzędu tygodniowy spadek. Liczba wniosków jest najniższa od połowy kwietnia.

Publikacja: 17.07.2025 16:24

USA: maleje liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych

Foto: Bloomberg

Liczba Amerykanów składających wnioski o zasiłek dla bezrobotnych spadła w zeszłym tygodniu do najniższego poziomu od trzech miesięcy. To sygnał, że rynek pracy w USA pozostaje stabilny, mimo obaw o wpływ szeroko zakrojonych ceł amerykańskich.

Większy, niż się spodziewano, wzrost liczby miejsc pracy

Departament Pracy poinformował w czwartek, że liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w tygodniu kończącym się 12 lipca spadła o 7000 do 221 000, co stanowi piąty z rzędu tygodniowy spadek i najniższy wynik od połowy kwietnia. Liczba wniosków z zeszłego tygodnia była również niższa niż 232 000 prognozowane przez analityków. Z kolei ekonomiści ankietowani przez „The Wall Street Journal" szacowali, że liczba nowych wniosków wzrośnie o 7000 do 234 000.

Czytaj więcej

Wzrosła wartość amerykańskiej sprzedaży detalicznej

W zeszłym tygodniu liczba wniosków wzrosła o 4000 (po korekcie) do 228 000, w porównaniu z pierwotnym szacunkiem, który przewidywał spadek o 5000 do 227 000. Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych są postrzegane jako reprezentatywne dla zwolnień.

Na początku tego miesiąca Departament Pracy poinformował, że amerykańscy pracodawcy utworzyli w czerwcu zaskakująco dużo, bo 147 000 miejsc pracy, co potwierdza, że amerykański rynek pracy nadal wykazuje odporność, pomimo niepewności co do polityki gospodarczej prezydenta Donalda Trumpa. Wzrost liczby miejsc pracy był znacznie większy, niż oczekiwano, a stopa bezrobocia spadła do 4,1 proc. z 4,2 proc. w maju. Analitycy spodziewali się wzrostu bezrobocia do 4,3 proc.

Cła powodują redukcje zatrudnienia

Chociaż rynek pracy jest generalnie w dobrej kondycji, biorąc pod uwagę historyczne standardy, pojawiły się pewne oznaki słabości, ponieważ pracodawcy zmagają się z konsekwencjami polityki Trumpa, zwłaszcza jego agresywnych ceł, które podnoszą ceny dla firm i konsumentów. Większość ekonomistów uważa, że cła importowe zmniejszają efektywność gospodarki poprzez ograniczenie konkurencji. Sprzyjają one również cłom odwetowym ze strony innych krajów, uderzając w amerykańskich eksporterów i potencjalnie zmuszając firmy do zamrożenia zatrudnienia lub redukcji etatów.

Czytaj więcej

Pozytywny sygnał dla gospodarki USA płynie z Filadelfii

Termin wprowadzenia większości proponowanych przez Trumpa wysokich podatków od importu został ponownie przedłużony do 1 sierpnia. Ekonomiści obawiają się, że jeśli Trump nie osiągnie porozumienia z innymi krajami w sprawie obniżenia ceł, może to zahamować gospodarkę i wywołać kolejny wzrost inflacji.

Firmy, które ogłosiły w tym roku redukcje zatrudnienia, to m.in. Procter & Gamble, Workday, Dow, CNN, Starbucks, Southwest Airlines, Microsoft, Google i Meta, spółka macierzysta Facebooka.

W czwartkowym raporcie Departamentu Pracy stwierdzono, że czterotygodniowa średnia liczba wniosków o zasiłek, która łagodzi niektóre tygodniowe wahania, spadła o 6250 do 229 500.

Łączna liczba Amerykanów pobierających zasiłek dla bezrobotnych w tygodniu rozpoczynającym się 5 lipca pozostała stabilna, wzrastając zaledwie o 2000 do 1,96 miliona.

Gospodarka światowa
Wzrosła wartość amerykańskiej sprzedaży detalicznej
Gospodarka światowa
Pozytywny sygnał dla gospodarki USA płynie z Filadelfii
Gospodarka światowa
Zuckerberg inwestuje miliardy w plany „osobistej superinteligencji”
Gospodarka światowa
Trump: Mało prawdopodobne, że zwolnię szefa Fedu
Gospodarka światowa
USA: Nowa podwyżka ceł uderzy w koncerny
Gospodarka światowa
Banki zaczęły sezon wyników na Wall Street