W końcu stycznia gospodarstwa domowe dysponowały na rachunkach w bankach środkami w wysokości 979,19 mld zł. Były one o 2,13 mld i 0,2 proc. wyższe niż miesiąc wcześniej i o 95,11 mld zł, tj. 10,8 proc., większe niż przed rokiem – wynika z danych o podaży pieniądza opublikowanych przez NBP. W grudniu roczna dynamika depozytów wynosiła 10,9 proc. – Wbrew powszechnym obawom wciąż nie widać silnej erozji depozytów związanej choćby z pogorszeniem się sytuacji finansowej. Wręcz przeciwnie, roczna dynamika depozytów jest wyższa od wynikającej z tempa zmian funduszu płac. Utrzymanie jej wysokiego poziomu w styczniu jest prawdopodobnie wywołane w części mniejszą konsumpcją (patrz wyłączenia części handlu, ale przede wszystkim usług, przeniesienie terminu ferii i utrzymanie silnych obostrzeń w turystyce) – tłumaczy Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.