Wysoko, coraz wyżej

Na świecie rośnie inflacja, której odczyty w kraju, jak i na rynkach bazowych zaskakują w górę, oraz rentowności obligacji skarbowych.

Publikacja: 10.10.2022 21:00

Izabela Sajdak

Izabela Sajdak

Foto: materiały prasowe

Dalsze mocne dane napływające ze strefy realnej i rynku pracy, tak jak piątkowe dane dotyczące zatrudnienia poza rolnictwem w Stanach Zjednoczonych, są argumentami za kontynuacją zacieśniania polityki monetarnej.

Inwestorzy wyczekują też czwartkowego odczytu inflacji na oceanem. Wskaźnik CPI powinien lekko spaść do 8,1 proc. z 8,3 proc. miesiąc wcześniej. Jednocześnie inflacja bazowa powinna wzrosnąć do 6,5 proc. Może to być kolejne wsparcie dla scenariusza dalszych podwyżek stóp procentowych przez Rezerwę Federalną.

Rynek wycenia, że na listopadowym posiedzeniu Fedu koszt pieniądza w Stanach Zjednoczonych pójdzie w górę znów o 75 punktów bazowych. Docelowa stopa procentowa będzie w przyszłym roku w przedziale 4,5–4,75 proc. Amerykańskie dziesięciolatki ocierają się już o poziom 3,9 proc., a papiery dwuletnie znajdują się powyżej 4,3 proc.

Jastrzębia retoryka bankierów centralnych dominuje także w Europie. Europejski Bank Centralny będzie podejmować decyzję o stopach procentowych pod koniec października. Rynek spodziewa się kolejnego ruchu w górę. W ślad za tymi oczekiwaniami rosną także rentowności obligacji rządowych.

Niemieckie dziesięciolatki są już handlowane powyżej 2,15 proc. Coraz wyżej są kwotowane również papiery emitowane przez kraje z południa Europy określane w skrócie jako PIGS (Portugalia, Włochy, Grecja, Hiszpania). Hiszpańskie i portugalskie dziesięciolatki oferują dochodowość powyżej 3,25 proc. Z kolei greckie i włoskie przebiły odpowiednio 4,8 proc. i 4,7 proc.

Inwestorzy obawiają się utrwalenia podwyższonej inflacji. Dodatkowym argumentem przemawiającym za wzrostem rentowności obligacji jest planowany wzrost wydatków budżetowych, co będzie oznaczało większą podaż długu.

Rentowności włoskich dziesięciolatek zbliżają się do tegorocznego szczytu ustanowionego na poziomie 4,74 proc. Ostatni raz te papiery były tak tanie w czerwcu 2013 roku. Rośnie też oczekiwana premia za ryzyko kredytowe mierzona spreadem względem papierów niemieckich.

W poniedziałek różnica rentowności przebiła 250 punktów bazowych, ustanawiając tegoroczne maksimum. Inwestorzy ostatni raz żądali takiej premii za ryzyko w momencie rozlewania się pierwszej fali pandemii koronawirusa po Europie.

Nadchodząca recesja wywołana przez szok energetyczny, nierównowagi makroekonomiczne oraz zacieśnienie polityki pieniężnej są argumentami wspierającymi wyprzedaż obligacji skarbowych w całej strefie euro. Dekoniunktura będzie też sprzyjać dalszemu wzrostowi oczekiwanej premii za ryzyko kredytowe.

Okiem eksperta
Wspinaczka po ścianie strachu
Okiem eksperta
Złoto na szczycie wycen, ale nie popularności
Okiem eksperta
Inflacja w celu i co dalej?
Okiem eksperta
Subiektywny Punkt Widzenia: Siła dolara czy siła WIG-banki?
Okiem eksperta
Dzień niespodzianek
Okiem eksperta
WIG20 walczy o 2300 pkt, poziom kluczowy do utrzymania zwyżki