CFA

Kolejny etap hossy przybliżył WIG do teoretycznych poziomów docelowych

Pokonanie przez WIG pułapu 80 tys. pkt i zwiększenie skali zwyżki od dna do 80 proc. to z jednej strony powody do świętowania, a z drugiej – przypomnienie, że indeks jeszcze bardziej zbliżył się do teoretycznych celów obecnej hossy. Te najniżej spośród oszacowanych przez nas poziomów docelowych zostały już nawet osiągnięte. Pozostałe są w przedziale 83–86 tys. pkt.

Rentowności rosną

Zaskakująca odporność amerykańskiej gospodarki na wyższe stopy wpływa na rynkowe oczekiwania luzowania monetarnego.

Zmiany tektoniczne

Jeśli ktoś był w Lizbonie, jest spora szansa, że odwiedził Tore de Belem, wieżę strzegącą wodnej drogi do miasta od strony oceanu. Stoi ona na brzegu zatoki, jednak nie zawsze tak było. Pierwotnie zbudowano ją na wyspie, jednak po katastrofalnym trzęsieniu ziemi z 1755 r. woda zmieniła swój bieg. W kilka chwil zmieniło się coś, co było niemal niezmienne przez setki lat i na setki takie pozostało.

Dostosowanie do nowej sytuacji

Scenariusz braku obniżek stóp procentowych może ciążyć krajowym obligacjom, ale będzie za to wspierać krajową walutę.

Mocne poluzowanie monetarne byłoby wymarzonym scenariuszem dla złota

Za sprawą rekordowych zakupów banków centralnych notowania złota w zaskakująco dobrej formie przetrwały szok w postaci silnego wzrostu rentowności obligacji i odpływów kapitału z funduszy ETF. Wizja obniżek stóp procentowych i spadku rentowności obligacji tworzyłaby zaś pozytywne środowisko dla szlachetnego metalu.

Nowe rekordy

Rynek akcji, w szczególności z perspektywy Stanów Zjednoczonych, wydaje się być obecnie mocno wykupiony

Gazu wystarczy na kolejną zimę

W ostatnim czasie uwagę inwestorów przyciąga sytuacja na rynku amerykańskiego gazu.

Tak będzie wyglądać rok na rynkach

Ostatnie dni przyniosły wyraźną poprawę nastrojów na krajowym rynku akcji.

Rekordy i gwiazda stycznia

Styczeń zakończył się dla indeksów amerykańskich dobrze. Zarówno S&P 500, jak i Nasdaq wzrosły oraz ustanowiły nowe rekordy.

Styczeń jednak z rekordami

Po wyraźnym falstarcie w pierwszych dniach stycznia cały miesiąc kończy się dla indeksu S&P 500 jednak pod znakiem nowych rekordów.