CFA

Nie taka straszna, jak ją malują

Rosnąca popularność obligacji korporacyjnych i brak spektakularnych upadłości emitentów w ostatnim czasie może uśpić czujność inwestorów. Należy jednak pamiętać, że inwestowanie w obligacje korporacyjne zawsze wiąże się z ryzykiem. Nie da się go wyeliminować, ale można je ograniczyć – przede wszystkim przeprowadzając porządną analizę emitenta.

Szczyt hossy na GPW już za nami?

Mijają dwa miesiące od ustanowienia przez WIG szczytu hossy, a tymczasem indeks na jednej z ostatnich sesji spadł niemal o 3 proc., co nie zdarzyło się od jesieni 2022 r., kiedy to owa hossa się rozpoczęła. Czy rynek byka na GPW uratują np. nadchodzące obniżki stóp w USA?

Analiza emitenta – ważne nie tylko finanse

Inwestowanie w obligacje korporacyjne zawsze wiąże się z ryzykiem. Nie da się go wykluczyć całkowicie, ale istnieją sposoby na jego ograniczenie. Należy do nich przede wszystkim porządna analiza emitenta – i to nie tylko jego sytuacji finansowej, ale też innych czynników, takich jak historia spółki czy doświadczenie osób nią zarządzających.

Rynek znów dyskontuje wrześniową obniżkę stóp w USA

Prawdopodobieństwo cięcia przez Fed kosztu pieniądza o 25 pkt baz. we wrześniu przekracza 90 proc. Tydzień temu wynosiło blisko 70 proc.

Nastroje bliżej przegrzania

Wspinaczka indeksów S&P 500 i Nasdaq na nowe rekordy w atmosferze zachwytów nad perspektywami gigantów sektora high tech rodzi pytanie o stan nastrojów rynkowych.

20 miesięcy hossy za nami. Historyczna norma to 23.

Po 20 miesiącach kalendarzowych hossy na GPW zastanawiamy się nad potencjalnym terminem szczytu koniunktury na podstawie cyklu Kitchina i zestawu historycznych statystyk.

Słabsze dane makro

Miks słabszych danych, świadczących o spowolnieniu amerykańskiej gospodarki, przybliża na nowo perspektywę obniżek stóp procentowych.

Obecna hossa już niemal tak długa, jak poprzednia z lat 2020-21

W połowie czerwca obecna hossa na GPW, trwająca od jesieni 2022, dorówna pod względem czasu trwania tej poprzedniej, z lat 2020-21. Podobnie jak u jej schyłku, obserwujemy techniczne wykupienie na wykresie miesięcznym oraz najwyższy od tamtego okresu wskaźnik P/BV. Ale pod niektórymi względami widać też na szczęście zasadnicze różnice.

Zyski amerykańskich spółek poprawiają się, ale na razie dużo wolniej niż ceny akcji

W I kwartale kontynuowana była poprawa dynamiki przychodów ze sprzedaży i zysku na akcję spółek z S&P 500. Narzekać można zaś na to, że ta dynamika pozostaje ciągle dużo niższa niż tempo zwyżki giełdowego indeksu.

Nvidia jak Fed

Dotychczas na rynkach przed posiedzeniami Fedu handel często zamierał. Teraz rynki podobnie zachowywały się w oczekiwaniu na wyniki Nvidii.