Kiedy jednak stajemy oko w oko z problemem regularnej spłaty rat lub mamy świadomość jego pojawienia się najbliższym czasie, warto pomyśleć o rozmowie z bankiem i wakacjach kredytowych lub karencji w spłacie.
Kontakt z bankiem
Utrata pracy czy choroba, mogą spowodować chwilowy kryzys w naszych finansach. Będąc obciążonym kredytem, którego regularna spłata może być zachwiana, należy ten fakt niezwłocznie zgłosić do banku. Dzięki temu zapobiec możemy większym problemom, które wywołać by mogły braki w spłacie zobowiązania. Bank, mając świadomość sytuacji w jakiej znajduje się jego klient, może zaproponować indywidualne podejście do spłaty kredytu.
Wakacje kredytowe
Klient skorzystać może z wakacji kredytowych, czyli tzw. zawieszenia jednej lub kilku rat kredytu. Wystarczy w banku złożyć wniosek o zmianę warunków kredytowania (bez podawania przyczyny). Jest to zwykle bezpłatne i nie wymaga anektowania umowy. Każdy bank indywidualnie podchodzi do kwestii czasowego zawieszenia spłaty. Może pozwolić na zawieszenie jednej raty - raz do roku, kilku rat - raz na kilka lat, albo np. tylko 2 razy w ciągu całego okresu kredytowania.
Karencja w spłacie
Decydując się na karencję w spłacie, klient zawiesza spłatę części kapitałowej raty, podczas gdy w dalszym ciągu, w terminie, opłacana powinna być część odsetkowa kredytu. Udzielana jest ona na wniosek klienta, zwykle bezpłatnie. Okres karencji może wynieść np. 12 miesięcy przy kredytowaniu nieruchomości ,do nawet 36 miesięcy przy budowie domu.
Konsekwencje
Zarówno wakacje kredytowe jak karencja w spłacie nie spowodują, że uniknie się spłacenia pełnego zobowiązania.