Wakacje kredytowe jeszcze na rok

Najnowsza obietnica premiera Morawieckiego może kosztować banki nawet 6 mld zł. Decyzję w sprawie wydłużenia ulgi w spłacie rat podejmie najpewniej już nowy Sejm.

Morawiecki: Wakacje kredytowe przedłużone na rok. Będzie kryterium dochodowe

– Ta decyzja już jest, mogę ją przekazać – wakacje kredytowe przedłużamy na cały przyszły rok, tylko wdrażamy kryterium dochodowe – ogłosił premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z Polsat News.

Co dalej z kredytami ze stałą stopą

Skoro RPP zaczęła cykl luzowania w polityce pieniężnej, posiadacze kredytów o stałym oprocentowaniu mogą poczuć się trochę nabici w butelkę. I można spodziewać się, że do banków ruszy fala chętnych na zmianę warunków.

Raty kredytów CHF mogą pobić rekord

Ryzyko walutowe znowu uderza we frankowiczów. Może to skłonić jeszcze więcej z nich do wejścia na drogę sądową.

Banki oferują nowe frankowe ugody, lepsze od starych

Banki przeszły do ofensywy i oferują coraz lepsze ugody. Warunki finansowe porozumień poprawiły się nawet o 20 proc. Dostrzegają to frankowicze, którzy wcześniej je zawarli.

Banki boją się skutków wyroku w sprawie frankowiczów

Zdaniem bankowców największym zagrożeniem dla sektora bankowego jest wyrok TSUE w sprawie frankowiczów. Zdecydowana większość badanych negatywnie oceniła długofalowy wpływ tego wyroku na kondycję polskiego sektora bankowego.

Jak banki oceniają zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa jest kluczowym elementem, na który banki zwracają uwagę przy rozpatrywaniu wniosków o udzielenie kredytu. Jest to wskaźnik, który pozwala instytucji finansowej ocenić, czy potencjalny kredytobiorca będzie w stanie terminowo spłacać swoje zobowiązania kredytowe. Proces oceny zdolności kredytowej jest skomplikowany i obejmuje analizę wielu czynników finansowych oraz indywidualnych cech klienta.

Z piekła do nieba, czyli kredytowa katapulta

W sierpniu banki i SKOK-i dalej były zalewane wnioskami o pożyczkę na zakup mieszkania. Udział chętnych na „Bezpieczny kredyt” można szacować na 60 proc.

Duży popyt na „bezpieczny kredyt 2 proc.”

Dotychczas złożono już 36 037 wniosków o „bezpieczny kredyt 2 proc”, a liczba podpisanych umów sięgnęła 3901 – podał Związek Banków Polskich. W efekcie uruchomienia programu wzrosły również ceny mieszkań.

Przez braki kadrowe sądy może czekać frankowy paraliż

Na początku czerwca br. było we wszystkich sądach okręgowych w Polsce ok. 590 sędziów zajmujących się sprawami frankowymi. Zdaniem ekspertów, potrzeba ich zdecydowanie więcej. Niektórzy mówią nawet o dwukrotnie większej liczbie.

Bezpieczny Kredyt na 2%. Bank PKO BP zaoferuje konto mieszkaniowe

PKO BP podpisał umowę z BGK w sprawie oferowania konta mieszkaniowego w programie Pierwsze Mieszkanie. Konto oferują już Alior Bank i Bank Pekao.

Duże zainteresowanie „Bezpiecznym kredytem”. Będą opóźnienia w rozpatrywaniu wniosków?

Na kompleksowe dane o popycie na dotowaną przez państwo pożyczkę na zakup pierwszego mieszkania trzeba jeszcze zaczekać. Pośrednicy kredytowi mówią o dużym zainteresowaniu i obawiają się, że moce przerobowe banków będą wąskim gardłem.

Wiceminister finansów: Decyzja ws. wakacji kredytowych - w lipcu/sierpniu

Decyzja w sprawie ewentualnego przedłużenia tzw. wakacji kredytowych zostanie podjęta w czasie tegorocznych wakacji, zapowiedział wiceminister finansów Artur Soboń.

Dłuższe wakacje kredytowe wydają się niemal pewne

Program ulg w spłacie hipotek w 2024 r. z uwzględnieniem progu dochodowego kosztować może banki około 3 mld zł – szacuje ZBP.

Ruszył kredyt 2 proc. Co proponują banki?

Zainteresowanie tanim kredytem z dopłatami już w pierwszym dniu było bardzo duże.

Ruszył kredyt 2 proc. – banki podają swoje warunki

W poniedziałek 3 lipca ruszył program Pierwsze Mieszkanie, a nowy instrument rządowego wsparcia dla młodych Polaków „bezpieczny kredyt 2 proc.” jest dostępny w co najmniej czterech dużych bankach komercyjnych. W czterech bankach, w których już od dziś można ubiegać się o tani kredyt mieszkaniowy, całkowity koszt kredytu, czyli RSSO waha się od 4,72 proc. do 5,73 proc.

Bezpieczny kredyt 2 proc. Wszystko, co trzeba wiedzieć

Już od poniedziałku w wybranych bankach młodzi Polacy mogą składać wnioski o tani kredyt na zakup pierwszego mieszkania.

Marek Wielgo Rynekpierwotny.pl i GetHome.pl: Jakim wsparciem „Bezpieczny kredyt”?

Spodziewam się, że ten program zadziała szczególnie w miejscowościach okalających największe metropolie, gdzie ceny mieszkań są po prostu niższe – mówi Marek Wielgo, ekspert portali Rynekpierwotny.pl i GetHome.pl.