Polacy pożyczają w bankach coraz więcej. Skąd ten boom?

Mimo wciąż wysokich kosztów zaciągamy coraz więcej kredytów gotówkowych. – Odzyskaliśmy wiarę, że będzie lepiej – komentują ekonomiści.

Coraz więcej wyroków frankowych

Liczba prawomocnych orzeczeń w sprawach kredytów CHF wzrosła w pierwszej połowie roku o 38 proc. A w 99 proc. banki przegrywają te procesy.

Kiedy skończy się frankowe tsunami? Raczej później niż wcześniej

Fala nowych pozwów w sprawie kredytów CHF zdaje się powoli opadać – wynika z danych prezentowanych przez banki. Równie dobrze można jednak znaleźć przesłanki, że problem odżyje na nowo.

Spadek czy stabilizacja? Co mówią dane BIK

Zdolność kredytowa Polaków poprawiła się, a popyt na pożyczki bez rządowego dopalacza jest dość stabilny. Bolączką są ceny mieszkań. II połowa roku powinna upłynąć bez fajerwerków. Co dalej? Pytanie, czy w życie wejdzie „Na start”.

Po sterydzie rynek kredytów mieszkaniowych przechodzi w stan oczekiwania

II półrocze upłynie na kumulowaniu popytu na mieszkania i pożyczki, który może zrealizować się na początku 2025 r. – prognozuje Biuro Informacji Kredytowej.

WIBOR trafił przed TSUE. Konsekwencje mogą być opłakane

Gdyby Trybunał Sprawiedliwości UE opowiedział się po stronie posiadaczy kredytów z WIBOR, skutki byłyby niewyobrażalne. Ucierpiałyby nie tylko banki, ale również cała gospodarka.

Decyzja RPP o stopach. Kredyty drożeją, lokaty coraz mniej opłacalne.

Rada Polityki Pieniężnej na lipcowym posiedzeniu nie zmieniła stóp procentowych. Dla pożyczkobiorców to tym gorsza wiadomość, że nowe kredyty dosyć nieoczekiwanie zaczęły drożeć. Cieszyć się powinni oszczędzający, ale oferta banków ich nie rozpieszcza.

Kiedy stanieją kredyty? Prawdopodobnie dopiero za rok

Oczekiwania obniżek stóp procentowych przesuwają się na II połowę 2025 r. Do tego czasu hipoteki pozostaną więc drogie. To zła informacja zwłaszcza dla tych, którzy planują pożyczyć w banku na mieszkanie.

Czy i jak Polacy wyrastają ze swoich długów mieszkaniowych

Mimo wzrostu stóp procentowych czy drogiego franka szwajcarskiego dla większości kredytobiorców rata do spłaty waży coraz mniej w domowym budżecie. To efekt szybko rosnących dochodów. Wyjątkiem są kredyty zaciągnięte stosunkowo niedawno, do pięciu lat wstecz.

Wakacje kredytowe trafiły do TK. Grozi nam chaos prawny?

Jeśli Trybunał Konstytucyjny zakwestionuje przepisy dające Polakom prawo do zawieszenia rat swoich kredytów, zapanować może niezły bałagan. Na razie jednak odpowiednia ustawa wchodzi w życie, a banki kontynuują prace nad jej wdrożeniem.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ważną dla kredytobiorców

Prezydent podpisał ustawę przedłużającą wakacje kredytowe na 2024 r. Chętni będą mogli w tym roku zawiesić spłatę czterech rat swojego kredytu mieszkaniowego.

Rekordowa liczba wyłudzeń kredytów w I kwartale

Liczba prób wyłudzeń kredytów w ostatnich kilku latach regularnie rośnie – trend ten potwierdzają najnowsze dane. W I kwartale 2024 r. odnotowano ich ponad 3 tysiące – dotychczasowy rekord został pobity aż o 12 proc. Przekłada się to na wynik średnio 34 próby wyłudzeń dziennie (co 40 minut ktoś próbował wyłudzić pieniądze z banku). To więcej niż dotychczasowy rekord z IV kwartału

Kancelaria frankowa Warszawa - którą kancelarię wybrać?

Obecnie na rynku usług prawnych funkcjonuje kilkaset podmiotów specjalizujących się w świadczeniu usług pomocy prawnej na rzecz kredytobiorców frankowych. Każdy z tych podmiotów wskazuje, że ma bogate doświadczenie, setki wyroków oraz profesjonalny zespół ekspertów. Czym się jednak kierować dokonując wyboru kancelarii? Na co zwracać szczególną uwagę? O tym w poniższym artykule.

Wakacje kredytowe ruszą od czerwca

Mimo sprzeciwu środowiska bankowego posłowie chcą przedłużenia urlopu od rat na 2024 r. Choć nie dla wszystkich.

„Kredyt na start” słaby dla singli, korzystny dla rodzin. Jak wpłynie na ceny mieszkań

Nowy rządowy program mieszkaniowy może okazać się atrakcyjniejszy niż „Bezpieczny kredyt 2 proc.”. Ale głównie dla rodzin z dziećmi. Jak wpłynie to na ceny mieszkań?

Jakie zasady „mieszkania na start”? Jest projekt ustawy nowego kredytu

Preferencyjne, tanie kredyty mieszkaniowe - z oprocentowaniem od zera do 1,5 proc. - mają być dostępne do końca 2027 r. Szacuje się, że po "mieszkanie na start" sięgnie 185 tys. osób.

Wakacje kredytowe jednak bardziej dostępne

Urlop od rat ma przysługiwać tym, którzy na obsługę kredytu przeznaczają co najmniej 30 proc. dochodu. To dosyć łagodne kryterium – komentują eksperci.

Rząd ułatwi rolnikom dostęp do kredytów konsumenckich

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy Kodeks cywilny oraz ustawy o kredycie konsumenckim, których celem jest usunięcie trudności i ograniczeń dotyczących udzielania kredytów dla rolników. Chodzi w szczególności o to, żeby nie stosować przepisów ustawy o kredycie konsumenckim do umów o kredyt zawieranych z osobą fizyczną, która prowadzi gospodarstwo rolne, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).