Indeks surowcowy CRB zyskał do połowy grudnia ok. 12 proc., wypadając nieco lepiej niż amerykańskie akcje – indeks S&P500 poszedł w górę o 11 proc. Trzy główne czynniki, które sprzyjały inwestycjom w surowce, to: trwające ożywienie gospodarcze, stymulujące popyt na towary, słaba postawa dolara, z którym surowce są odwrotnie skorelowane, oraz luźna polityka monetarna na świecie skłaniająca do poszukiwań bardziej zyskownych aktywów do lokowania środków niż obligacje, a jednocześnie dostarczająca kapitału do inwestowania.
Ze wzrostu skorzystać mogli nie tylko zawodowcy z Wall Street, ale klienci banków czy TFI, także w Polsce. Pozwalały na to głównie fundusze inwestycyjne i produkty strukturyzowane. By dobrze zarobić, trzeba było jednak mieć nosa. Najlepsza od najgorszej stopy zwrotu wśród najważniejszych surowców różni się o blisko 150 pkt proc.! Bawełna poszła w górę o ponad 100 proc., podczas gdy gaz naturalny potaniał o 40 proc. Spośród najbardziej popularnych surowców najlepiej wypadło złoto (26 proc. zysku), niewiele mu ustąpiła miedź (24 proc. zarobku), a najsłabsza okazała się ropa naftowa z 2-proc. zwyżką.
[srodtytul]Dużo produktów bez zysku [/srodtytul]
Również nie wszystkie fundusze i struktury skorzystały z hossy. W ofercie polskich TFI jest kilkanaście funduszy lokujących na rynku surowców – najczęściej w kontrakty terminowe, ETF, niekiedy pośrednio w akcje spółek, których działalność ściśle powiązana jest z tym rynkiem. Najlepszy Investor Gold zyskał w tym roku (wyceny na 15 grudnia) 57 proc., czyli ponad dwa razy więcej niż samo złoto. – Wynika to z aktywnego zarządzania pozycjami w złocie i srebrze.
Fundusz może mieć w złocie minimum 40 proc., a maksymalnie 200 proc. aktywów. Na wynik wpłynęły też inwestycje w spółki wydobywające kruszce i posiadające atrakcyjne złoża do przejęcia – mówi Grzegorz Mielcarek, członek zarządu Investors TFI. Około 30 proc. zyskał DWS Gold, po 17 proc. DWS Agrobiznes i BPH Globalny Żywności i Surowców, 16 proc. Pioneer Surowców i Energii, 15 proc. Superfund Goldfuture, a 13 proc. Idea Surowce Plus. Pozostałe zyskały mniej niż indeks CRB. Amplico Surowcowy nawet stracił – 8 proc. Zarządzający nie skomentowali tego wyniku.