Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Kamil Jaros, analityk, EFIX DM
Doprowadziło to do pogłębienia spadku, a w konsekwencji do zejścia najpierw poniżej minimum z listopada, a póź- niej poniżej dołka z 18 paź- dziernika. To ostatnie było potwierdzeniem przełamania linii łączącej oba dołki oraz sygnałem do zmiany nastawienia z pozytywnego na neutralne.
Zachowanie cen nie nastraja optymistycznie w kontekście najbliższych dni. Wygląda bowiem na to, że mamy do czynienia z czymś poważniejszym niż płytka korekta. Do wtorku trend w średnim terminie był zdefiniowany jako wzrostowy. Teraz taka ocena nie jest już uzasadniona. W średnim terminie ponownie zapanowała równowaga. Gdy spojrzymy na zmiany cen w tym roku oraz na to, że ponownie jesteśmy w tym przedziale, nie jest dziwne, że opinia o przewadze popytu musiała być zawieszona. Warunkiem utrzymania nastawienia neutralnego było pozostanie cen kontraktów na zamknięciu poniżej 2452 pkt.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Nowe prognozy analityków NBP nie pozostawiły RPP wyboru. Projekcja obniżyła ścieżkę centralną dla tegorocznej inflacji o 1 pkt proc.
Na rynku obligacji wydarzeniem wczorajszej sesji było opublikowanie planu przetargu na lipiec, ale i cały trzeci kwartał.
Najbliższej obniżki stóp możemy się spodziewać dopiero we wrześniu. Wtedy RPP nie będzie miała większego wyboru.
Tańszy pieniądz jest pożądany przez stronę rządową, bo będzie wspierać gospodarkę i nastroje. Opozycja szuka dźwigni po drugiej stronie.
Poniedziałkowa sesja była pierwszą, podczas której rynki finansowe miały możliwość zareagowania na to, co wydarzyło się w weekend.
Początek tygodnia przynosi duże luki na wykresach. Powoli trzeba przyzwyczaić się do tego, że to zjawisko nie jest wyjątkiem, a regułą.