FED zapowiedział, że na każdym kolejnym posiedzeniu może zmniejszać program o około 10 mld (w zależności od inflacji i zmiany zatrudnienia), co mogłoby wpływać na dalsze umocnienie amerykańskiej waluty.
Dolar mocno zyskuje zwłaszcza w stosunku do walut wschodzących, np. tureckiej liry. Po decyzji FED dolar umocnił się również względem złotego, ale tu wahania nie są zbyt duże. Wynika to z faktu, iż Polska w coraz mniejszym stopniu jest skorelowana z rynkami wschodzącymi, zwłaszcza jeśli spojrzymy na rynek walutowy. Tym niemniej złoty może powinien tracić do dolara w nadchodzących tygodniach i miesiącach, a umocnienie dolara na szerokim rynku może zaprowadzić kurs USDPLN w okolice 3,15. Bardziej odporne na wahania powinny pozostać notowania EURPLN, które w najbliższym czasie mogą utrzymywać się w okolicach 4,15 – 4,20.
Ciekawie wygląda sytuacja na giełdach, które decyzję FED o cięciu QE3 przyjęły z entuzjazmem... Wzrosty na amerykańskich indeksach w okolicy 2% i świetne nastroje na europejskich giełdach ponownie nie wspierają WIG20. Polskie akcje nadal tracą i cel w postaci 2354 pkt. (kontrakt terminowy) jest coraz bliżej. Po otwarciu na Wall Street indeksy amerykańskie notują delikatne spadki, co powinno być zrozumiałe. Giełdy być może nie przejmują się cięciem ponieważ stymulus jest nadal ogromny i został jedynie lekko zredukowany. Poza tym rynek coraz bardziej wierzy FED w to, że nie będzie podwyższał stóp procentowych jeszcze przez długi czas po osiągnięciu stopy bezrobocia na poziomie 6,5%.
Dziś w nocy odbędzie się konferencja po posiedzeniu Banku Japonii. Jutro poznamy kwartalny biuletyn BoE, który może być ciekawy w kontekście sytuacji na funcie, która jest ostatnio niezmiernie ciekawa. Po południu poznamy jeszcze dane z Kanady i USA.
Dział Analiz