DM ELIMAR: O giełdach zagranicznych

Aktualizacja: 06.02.2017 10:47 Publikacja: 04.01.2001 08:54

Środowe notowania na Wall Street zakończyły się znaczną zwyżką indeksów, spowodowaną nieoczekiwanym zmniejszeniem stóp procentowych przez FED. Nasdaq wzrósł wczoraj o 14,2%, co było rekordowym wzrostem w 29 letniej historii tego indeksu. Szeroki indeks S&P 500 wzrósł o 5%, głównie dzięki spółkom związanym z sektorami komputerowym i finansowym. Na głównym parkiecie obrót wyniósł ponad 1,8 miliarda akcji, co było bardzo dobrym wynikiem.

Porównanie struktury zmian poszczególnych indeksów wskazuje, że na wczorajszej sesji szczególnie dobrze zachowywały się akcje spółek z sektora IT. Wchodzące w skład Dow Jonesa akcje Intela wzrosły o 10,2%, Microsoftu o 10,5%, a Hawlett Packarda o 12,6%. W ramach Nasdaqa, reprezentującego 100 spółek, wzrost zanotowało 98 z nich,

Ze względu na oczekiwane, dalsze obniżki stóp procentowych, wczoraj bardzo dobrze zachowały się akcje spółek z sektora finansowego. Wchodzące w skład Dow Jonesa akcje Citigroup wzrosły o 8,8% przy 15% wzroście JP Morgan - Chase.

Również całkiem dobrze zachowały się akcje spółek z sektora handlu detalicznego, który obniżki stóp odczuwa prawie tak szybko jak sektor finansowy. Wchodzące w skład Dow Jonesa akcje Wal-Mart Stores wzrosły o 8,5% przy 12,9% wzroście Home Depot. Akcje tej ostatniej spółki wzrosły nawet pomimo tego, że przed sesją zapowiedziała zamknięcie 70 sklepów.

Wczorajsza decyzja FED została bardzo dobrze odebrana przez rynki kapitałowe na całym świecie. Najważniejszym jest jednak pytanie: Co dalej ? Oczywiście ta jednak obniżka nie zmieni obrazu całej sytuacji, w której większość gospodarek światowych znajduje się w fazie w najlepszym przypadku spowolnionego rozwoju. Dlatego też można oczekiwać drugiej, która będzie najpewniej przeprowadzona na spotkaniu FED wyznaczonym na 30-31 stycznia. Tutaj można spodziewać się obniżki na poziomie 0,25 pkt procentowego. Niezależnie do tego, że nawet te dwie obniżki nie wpłyną w najbliższym czasie na odczuwalną poprawę koniunktury gospodarczej, są one dobrą wiadomością dla rynków kapitałowych. Mogą także stanowić bardzo dobry katalizator dla wywołania efektu stycznia.

Iwona Kubiec

Dział Doradztwa Inwestycyjnego i Analiz DM ELIMAR S.A.

Komentarze
Gołębnik pozostaje otwarty
Komentarze
Kwiecień w obligacjach
Komentarze
W Polsce stopy w dół, w USA nie
Komentarze
Wyczekiwane decyzje RPP
Komentarze
Łapanie oddechu
Komentarze
Indeksy w Warszawie w pogoni za kolejnymi rekordami