Strony ustaliły cenę sprzedaży jednej akcji na 112,26 złotych. Łączna cena sprzedaży wszystkich akcji będących przedmiotem umowy wyniesie 399,95 mln złotych. Ostateczna umowa sprzedaży akcji ma zostać zawarta w terminie do dnia 21 lipca br., pod warunkiem zawieszającym uzyskania przez spółkę finansowania na nabycie akcji. W związku z zawarciem umowy, zarząd spółki podjął uchwałę, zgodnie z którą w przypadku zawarcia umowy ostatecznej zaproponuje akcjonariuszom obu spółek połączenie spółki i Polnord przez przeniesienie całego majątku Polnord na spółkę, przy zastosowaniu parytetu wymiany akcji na poziomie 1,45 akcji spółki za jedną akcję Polnord. Podstawą wyliczenia powyższego parytetu są średnie kursów akcji spółki i Polnord na GPW w Warszawie za 1 miesiąc poprzedzający zawarcie umowy, tj. odpowiednio 77,24 złotych dla jednej akcji spółki oraz 112,26 złotych dla jednej akcji Polnord. W przypadku nabycia akcji Polnord przez spółkę zgodnie z umową i dojścia do skutku połączenia, przy zastosowaniu powyższego parytetu wymiany akcji (przy założeniu braku zmian w akcjonariacie spółki i Polnord w stosunku do stanu obecnego, za wyjątkiem planowanego nabycia ok. 3,65% akcji spółki przez Marka. Największym akcjonariuszem spółki będzie Marek Stefański, którego udział wyniesie 32,57% ogólnej liczby głosów, natomiast udział sprzedających - obecnie największych akcjonariuszy Polnord - wyniesie 16,74 % ogólnej liczby głosów.
BM BPH Pod koniec listopada ub. r. większościowy akcjonariusz spółki Pol-Aqua informował o podpisaniu z Prokom Investments S.A. umowy nabycia akcji stanowiących 7 proc. KZ spółki Pol-Aqua. Podpisanie przedwstępnej umowy sprzedaży akcji Polnordu jest z jednej strony kolejnym etapem częściowego wychodzenia Prokom Inwestments z branży budowlanej, z drugiej strony postępuje proces zwiększania skali działalności spółki Pol-Aqua, w którym p. Marek Stefański odgrywa kluczową rolę. Biorąc pod uwagę, że w przypadku potencjalnego połączenia spółek, parytet wymiany jest ustalony na podstawie średnich kursów akcji spółek, które są zbliżone do aktualnych notowań (o 1,48 proc. niższy od wczorajszego zamknięcia dla Pol-Aqua i 2,33 proc. wyższy od wczorajszego zamknięcia dla Polnordu), to można oczekiwać, że reakcja rynku będzie umiarkowanie pozytywna. Warto dodać, że poprzez ewentualne przejęcie Polnordu spółka może w dłuższej perspektywie uzyskać korzyści z efektu skali (m.in. wynegocjować większe upusty u dostawców materiałów, lepsze warunki kredytowania) co może w niedalekiej przyszłości wpłynąć na poprawę oceny perspektyw spółki.
EFH
ŻURAWIE WIEŻOWE Spółka 21.04 br. spółka poinformowała o złożeniu zamówienia u GRU Comedil SRL na 26 żurawi wieżowych. Realizacja dostaw będzie odbywała się sukcesywnie, w okresie od maja do listopada 2008 roku. Wartość zamówienia wg średniego kursu NBP na dzień 21 kwietnia br. wynosi 18.076.620,81 zł. Źródłem finansowania zamówionych aktywów będą środki pochodzące z publicznej emisji akcji serii E oraz finansowanie zewnętrzne.
BM BPH Obecnie spółka posiada 120 żurawi, więc istotne zwiększenie skali działalności na dynamicznie rozwijającym się rynku ma pozytywną wymowę. Korzystną reakcję rynku ograniczy fakt, że w ostatnich tygodniach największy akcjonariusz spółki (Europejski Fundusz Hipoteczny) systematycznie sprzedawał akcje spółki.