Potwierdzenie tych prognoz może wskazywać na utrzymywanie się złej sytuacji w tym segmencie rynku. Jednak wszyscy wiedzą, że jest źle, a tym samym informacje te nie powinny mieć większego wpływu na rynek. Obecnie bardzo duże znaczenie dla rynku dolara mają notowania ropy. W przypadku utrzymywania się tych cen na wysokim poziomie pojawi się ponownie silna presja inflacyjna. Najbliższe godziny powinny przynieść uspokojenie na rynku oraz utrzymanie się kwotowań w wyznaczonym zakresie zmian.
Złoto nieznacznie zyskało na wartości. Metal ten osiągnął swoje dzisiejsze maksimum na 922,05 usd/oz. Tym samym deprecjacja dolara została potwierdzona. Warto jednak zwrócić uwagę, że złoto pomimo niskiej wartości dolara nie utrzymuje się w rejonie swoich ostatnich szczytach.
RYNEK KRAJOWY
Złoty dzisiaj zyskał na wartości. Euro osiągnęło swoje minimum na poziomie 3,4068, a dolar 2,1391. Z danych makroekonomicznych opublikowane zostały informacje dotyczące sprzedaży detalicznej w marcu. GUS odnotował dynamikę na poziomie 15,7 %, podczas gdy poprzednio wyniosła 23,8%. Pomimo wzmożonej konsumpcji można z tego wywnioskować, że popyt zaczyna powoli słabnąć. Inflacja bazowa wyniosła 2,7 procent i była wyższa od poprzedniej. Pomimo słabszego popytu presja inflacyjna jest wywierana przez ceny surowców na giełdach światowych. Parkiet w Warszawie tracił na wartości. Indeks WIG20 spadł poniżej 2900 punktów.
Maciej Kowal