Wartość tego indeksu wyniosła 50,8 punktu i była niższa od poprzedniej. Odczyt ten świadczy o spowolnieniu w gospodarce europejskiej. Dane wstępne PMI sektora usług okazały się wyższe niż ostatnio. Odczyt ten jednak nie miał znaczenia dla rynku. Poznaliśmy również zamówienia przemysłowe. Wyniosły one 9,9 % r/r przy poprzedniej wartości 7,1. Informacje te jednak nie wpłynęły na kurs wspólnej waluty. Z USA zostanie dziś opublikowana informacja o zmianie zapasów paliw, co może wpłynąć na notowania ropy.
Złoto straciło na wartości. Minimum tego metalu wyniosło 903,83 usd/oz. Pod wpływem spadku cen dolar zaczął zyskiwać na świecie.
RYNEK KRAJOWY
Rynek krajowy pozostaje pod wpływem wydarzeń na świecie. Wspólna waluta w stosunku do złotego zyskała na wartości osiągając maksimum na poziomie 3,4182, a dolar 2,1440. Koniunktura w przemyśle okazała się taka sama jak poprzednio. Świadczyć to może o wyhamowaniu wzrostu gospodarczego, co może skutkować spadkiem dynamiki wzrostu PKB. W związku z tym możliwe jest pozostawienie stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Jednak z drugiej strony wysokie ceny surowców i żywności wpływają na wysoki poziom inflacji. Rada z pewnością będzie miała trudną decyzję do podjęcia. Giełda w Warszawie traciła na wartości. Indeks WIG20 spadł poniżej 2850 punktów.
Maciej Kowal