Komentarz poranny IDMSA

Spokojny początek tygodnia W piątek indeksom giełdowym w Europie nie szkodziły słabsze odczyty wskaźników PMI obrazujących sytuację w sektorze produkcyjnym w kwietniu. Dla strefy euro wyniósł on 50,7 pkt., więc tuż ponad poziomem przekroczenie którego przyjmowane jest za wejście w recesję.

Aktualizacja: 27.02.2017 16:08 Publikacja: 05.05.2008 12:43

Gracze czekali na dane z amerykańskiego rynku pracy, po publikacji których indeksy na świecie zgodnie ruszyłu do góry. Lepsze dane z rynku pracy nie przełożyły się na znaczące umocnienie się dolara amerykańskiego. Nie nastąpiło rozstrzygnięcie i eurodolar utrzymuje się w kanale 1,5350 - 1,5408. W nocy nastąpiło korekcyjne odbicie kursu EURUSD, być może, że działo się tak na skutek wypowiedzi Alana Gronspana, który stwierdził, że recesja w Stanach może potrwać około jednego roku. Dziś uwaga inwestorów będzie się skupiać na publikacji kwietniowego indeksu ISM dla amerykańskiego sektora usług. Mówi się o spadku do poziomu 49,5 pkt. z 49,6 pkt. w poprzednim miesiącu. Lepszy odczyt może spowodować wzmocnienie się dolara, dane w granicach prognozy nie powinny znacząco wpłynąć na rynek.

EURPLN

W piątek mieliśmy do czynienia z dość mocnym spadkiem kursu EURPLN. Złoty umocnił Się na dość płytkim rynku, reagując na lekki wzrost eurodolara. Być może gracze zakładali koniec korekty na eurodolarze, co wcale nie musi nastąpić. Najbliższe wsparcie to górne ograniczenie konsolidacji 3,40 -3,4070 z której złoty wybił się ostatnio. Najbliższy opór to rejony 3,4651. Dziś wydarzeniem dnia będzie publikacja amerykańskiego indeksu ISM. Lepszy odczyt może wzmocnić dolara i jednocześnie lekko wpływać na osłabienie się złotego.

EURUSD

Dziś w centrum uwagi inwestorów znajdują się amerykańskie dane obrazujące zachowanie się sektora usług. Jeśli odczyt będzie zgodny z prognozami rynek nie powinien na niego zareagować, w przypadku lepszych danych możliwe jest wzmocnienie dolara. Najbliższym wsparciem będzie dołek z 24 03 2008 (wykres dzienny), a następnie 1,54 (60 -min) najniższe notowanie z 2 maja. Najbliższy opór to 1,5481 (szczyt z 02 maja), wyżej zaś znajduje się poziom 1,55.

GBPUSD

Kurs GBPUSD nadal znajduje siew trendzie bocznym ograniczonym od góry poziomem 2 funtów, a od dołu 1,96. Wydaje się że bez bardzo mocnych impulsów trwalsze opuszczenie tego przedziału będzie w najbliższym czasie trudne. Jednak wybicie z tej konsolidacji może przebiegać bardzo gwałtownie. Dziś wydarzeniem będzie odczyt amerykańskiego wskaźnika ISM. Lepsze dane mogą wzmocnić dolara, dane w granicach prognoz nie powinny wpływać na rynek. W tym tygodniu odbędzie się posiedzenie Banku Anglii. Inwestorzy będą oczekiwali na komunikat, który może wskazać na większe lub mniejsze prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych.

USDJPY

Dobra sytuacja na światowych rynkach akcji przekłda się na zwyżkę notowań dolarjena. Kurs przekroczył psychologiczny poziom 105 jenów i w przypadku dalszego pozytywnego rozwoju wydarzeń na giełdach, kurs ma szansę zbliżyć się do kolejnego oporu umiejscowionego w rejonie 106,48. Do takiego rozstrzygnięcia potrzebny byłby jednak kolejny silny impuls, dziś mogą nim być dane z amerykańskiego sektora usług. Lepszy od prognozowanego na 49,5 pkt. odczyt indeksu ISM mógłby być pozytywnie odebrany przez giełdowych graczy i tym samym przełożyć się na wzrost pary USDJPY. Najbliższe wsparcie w przypadku cofnięcia to 104,72 szczyt z 28 kwietnia.

Komentarze
W Polsce stopy w dół, w USA nie
Komentarze
Wyczekiwane decyzje RPP
Komentarze
Łapanie oddechu
Komentarze
Indeksy w Warszawie w pogoni za kolejnymi rekordami
Komentarze
Pewne prawidłowości
Komentarze
Wyższy cel?