ECM SA: Rynek złotego: korekta korekty.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY W trakcie godzin handlu w Azji dolar stracił nieznacznie na wartości. Euro osiągnęło swoje maksimum na poziomie 1,5535. Powodem deprecjacji waluty amerykańskiej były wysokie ceny ropy oraz utrzymujące się obawy o wciąż trwający kryzys na rynku finansowym.

Aktualizacja: 27.02.2017 15:20 Publikacja: 06.05.2008 10:04

Indeks ISM sektora usług za kwiecień wyniósł 52 punkty. Była to wartość wyższa od poprzednich 49,6. Bardzo istotny jest fakt, iż poziom ten jest wyższy od poziomu 50 punktów, który to jest uważany za granicę recesji. Rynek zareagował jednak tylko chwilowym umocnieniem dolara. Dziś poznamy indeks PMI sektora usług z Eurolandu. Oczekuje się wzrostu jego wartości do 51,8 punktu. Potwierdzenie tych prognoz mogłoby oznaczać nieznaczną poprawę w tym segmencie rynku. Ten sam indeks dla Wielkiej Brytanii jest oczekiwany na niższym poziomie niż poprzednie 52,1. Odczyt ten może wpłynąć na większą zmienność notowań funta szterlinga. Z Eurolandu poznamy również inflację PPI. Potwierdzenie prognoz na poziomie 5,6% może spowodować pozostawienie stóp procentowych przez ECB na niezmienionym poziomie. Dziś nie poznamy żadnych istotnych informacji makroekonomicznych z USA. Obawy o dalszy wzrost cen ropy oraz kryzys finansowy doprowadziły do spadków na amerykańskim parkiecie. Indeks Dow Jones zamknął się na poziomie 12 968,97 punktu, tj. (-0,68)%.

Złoto nieznacznie zyskało na wartości osiągając maksimum na poziomie 875,35 usd/oz.

O godzinie 08.11 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 1,5507 dolara.

Sytuacja techniczna eurodolara: od kilkunastu godzin najbardziej charakterystycznym poziomem na rynku eurodolara jest rejon figury 1,5500. Nocny szczyt z ceną 1,5535 wskazuje na dość stabilną sytuację z zarysowaną już w trakcie wczorajszej sesji przewagą strony popytowej - zainteresowanej słabszym dolarem. Najbliższy techniczny opór wyrysować można na rejon 1,5570 - 1,5580. Miejsce to wyznacza obecnie górny zakres zarysowanego na przestrzeni ostatnich kilku dni kanału spadkowego. Poranny układ wskaźników intra day sugerując stopniowe wyhamowywanie widocznej od 1,5359 korekty nie pozwala wykluczyć jeszcze jednego naruszenia ostatniej lokalnej górki. Najbliższe techniczne wsparcie zlokalizowane jest w rejonie 1,5430, kluczowe zaś to nadal obszar wyznaczony zeszłotygodniowym dołkiem 1,5359. Brak dzisiaj ważniejszych odczytów makroekonomicznych w wyraźnym stopniu wpływać może na relatywnie mniejszą niż w ostatnich dniach zmienność.

RYNEK KRAJOWY

Rynek złotego pozostawał bardzo stabilny. Wspólna waluta w stosunku do złotego pozostawała pomiędzy poziomami 3,4378 a 3,4410. Dolar natomiast pomiędzy 2,2128 a 2,2189. W związku z brakiem dzisiaj danych makroekonomicznych z Polski, rynek nasz powinien pozostać pod wpływem wydarzeń na świecie. Bardzo ważną dla rynku EUR/PLN będzie decyzja ECB o wysokości stóp procentowych. Giełda w Warszawie zyskała wczoraj na wartości. Indeks WIG20 zamknął się na poziomie 2979,09 punktu, tj. 1,93%. Zachowanie to było reakcją na ostatnie wzrosty w USA. Dzisiaj jednak przebieg sesji może być inny.

O godzinie 08.23 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 3,4372, a za dolara 2,2157 złotego.

Sytuacja techniczna na rynku złotego: ostatnie godziny na parach z udziałem polskiej waluty przyniosły stopniowe umocnienie złotego. Na rynku pary USD/PLN kurs wycofał się w okolice ostatnich lokalnych dołków, czyli 2,2130 - 2,2150. Poranny układ wskaźników technicznych intra day sugeruje możliwość wygenerowania nowych minimów. Silną determinantą w dalszym ciągu pozostaje sytuacja na rynku eurodolara. Najbliższy techniczny opór wyznaczony jest obecnie poprzez szczyt: 2,2454, wsparcie natomiast wyrysować można na wysokości 2,2060 - 2,2080. Na rynku pary EUR/PLN zmienność od kilkunastu godzin utrzymuje się w zakresie 3,4300 - 3,4450. W odniesieniu do tego rynku również widać, że zeszłotygodniowe ponad 6-groszowe osłabienie złotego zostało zatrzymane. Poranny obraz techniczny tej pary z wyraźnie zarysowanym oporem w okolicy figury 3,4600 zdaje się sprzyjać wygenerowaniu nowych lokalnych minimów. Sygnalną jest obecnie rejon figury 3,4300, jego złamanie będzie w stanie otworzyć drogę do silnego wspa

Część techniczna: dr Jarosław Klepacki

Część makroekonomiczna: Maciej Kowal

ECM S.A.

Opracowany materiał jest opinią na temat rynku, stanowi wyraz najlepszej wiedzy autorów popartej informacjami z kompetentnych źródeł i nie stanowi "rekomendacji" lub "doradztwa" w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. ECM S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podejmowane na podstawie przekazanego materiału. Bez zgody ECM S.A. nie może być dystrybuowany lub przekazywany dalej.

Komentarze
W Polsce stopy w dół, w USA nie
Komentarze
Wyczekiwane decyzje RPP
Komentarze
Łapanie oddechu
Komentarze
Indeksy w Warszawie w pogoni za kolejnymi rekordami
Materiał Promocyjny
PZU ważnym filarem rynku kapitałowego i gospodarki
Komentarze
Pewne prawidłowości
Komentarze
Wyższy cel?