ECM SA: Rynek eurodolara: czas na korektę aprecjacji dolara.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY W trakcie handlu w Azji waluta amerykańska zyskała na wartości. Euro osiągnęło swoje minimum na poziomie 1,5284. Wczorajsze dane z rynku nieruchomości okazały się gorsze od prognoz. Informacje te ukazują wciąż złą sytuację panującą w tym sektorze.

Aktualizacja: 27.02.2017 15:27 Publikacja: 08.05.2008 10:02

Dziś poznamy produkcję przemysłową z Niemiec. Oczekuje się spadku o 0,5% m/m przy wcześniejszym wzroście o 0,4. Jednak najważniejszymi informacjami dzisiaj będą decyzje ECB i BoE w sprawie wysokości stóp procentowych. W obu przypadkach uczestnicy rynku spodziewają się pozostawienia stóp na niezmienionym poziomie. Jednak ze względu na ostatnie odczyty makroekonomiczne ze strefy euro, możliwa jest zmiana w nastawieniu banku centralnego co do dalszej polityki monetarnej. Sugestie takie może wyrazić prezes ECB podczas konferencji prasowej po ogłoszeniu decyzji. Możliwe jest, że rynek zdyskontował już taką możliwość. Z USA poznamy jak co tydzień ilość noworejestrowanych bezrobotnych oraz zapasy w hurtowniach. Te ostatnie szacuje się na 0,4% przy poprzednim odczycie na poziomie 1,1. Potwierdzenie tych prognoz może sugerować ożywienie się popytu. Indeksy giełdowe w Nowym Jorku straciły na wartości. Dow Jones zamknął się na poziomie 12 814,35 punktu, tj. (-1,59)%.

Złoto pozostawało w wyznaczonym zakresie zmian pomiędzy 865,60 a 869,57 usd/oz. Tym samym metal ten nie potwierdza skali aprecjacji waluty amerykańskiej. Warto również zwrócić uwagę na notowania ropy na światowych rynkach. W przypadku utrzymywania się cen na tak wysokim poziomie można być pewnym wzrostu inflacji.

O godzinie 08.05 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 1,5310 dolara.

Sytuacja techniczna eurodolara: dolar coraz wyraźniej odrabia straty. Najlepszym tego dowodem jest nocne minimum na rynku tej pary: 1,5283! Statystycznie rzecz ujmując waluta amerykańska ostatnio tak silna względem euro była 11 marca 2008 roku. Analizując ten rynek pod kątem wskazań technicznych widać, że nocne spadki sprowadziły ceny w rejon dolnego ograniczenia linii trendu: 1,5240 - 1,5280. Miejsce to stać się może bazą do wyraźniejszej korekty w kierunku północnym. Scenariusz zatrzymania aprecjacji dolara (przynajmniej w perspektywie najbliższych godzin) zdaje się potwierdzać również poranny układ wskaźników intra day, które coraz wyraźniej zaczynają generować sygnały kupna. Najbliższy opór i jednocześnie sygnalna powrotu na rynek wyższych cen, zlokalizowany jest w okolicy 1,5355. Silna bariera techniczna, która stać się może wyznacznikiem lokalnej górki umiejscowiona jest w obszarze: 1,5470 - 1,5510.

RYNEK KRAJOWY

Rynek krajowy pozostaje pod wpływem wydarzeń na świecie. Dolar zyskał na wartości osiągając poziom 2,2284. Jednak biorąc pod uwagę aprecjację dolara na świecie skala osłabienia złotego jest znikoma. Euro po wczorajszej deprecjacji pozostawało stabilne w wąskim zakresie zmian pomiędzy 3,4075 a 3,4144. Jeden z członków RPP wyraził przekonanie, iż w przypadku dalszych negatywnych sygnałów z naszej gospodarki może nie dojść do kolejnej podwyżki stóp procentowych na majowym posiedzeniu RPP. Nie można jednak zapominać o wciąż utrzymujących się wysokich cenach surowców. Dziś opublikowane zostaną wyniki kwartalne kolejnych banków. Z pewnością będą one bardzo dobre. Wczoraj giełda w Warszawie zyskała na wartości. Indeks WIG20 zamknął się na poziomie 3043,52 punktu, tj. 1,98%. Ze względu na przebieg sesji w USA dzisiaj obraz rynku może być zupełnie inny.

O godzinie 08.10 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 3,4132, a za dolara 2,2265 złotego.

Sytuacja techniczna na rynku złotego: po raz kolejny w ciągu ostatnich dni poprawiła się na korzyść polskiej waluty. Wyjątkiem jest rynek pary USD/PLN, gdzie wskutek silnej korelacji z rynkiem eurodolara notowania zdołały utrzymać się w górnym zakresie ostatniej fali wzrostowej: 2,2150 - 2,2300. W odniesieniu do tego rynku w dalszym ciągu z technicznego punktu widzenia istotne znaczenie ma ostatni szczyt: 2,2450 będący wyznacznikiem najbliższego oporu. Możliwa korekta na rynku eurodolara oraz poranny obraz techniczny pary USD/PLN wskazują, że złamanie 2,2450 w perspektywie najbliższych godzin wydaje Układ wskaźników intra day sugeruje, że obszar ten wykorzystany może być do reaktywacji krótkich pozycji. Najbliższe wsparcie to rejon 2,2040. Na rynku pary EUR/PLN osunięcie się cen poniżej figury 3,4300 otworzyło drogę do obszaru bazy, czyli rejonu 3,4050 - 3,4100. Poranny układ wskaźników intra day generując coraz wyraźniejsze sygnały kupna sugeruje zatrzymanie spadków i pierwszą próbę powrotu do wyższych cen. Najbliższy lokalny opór wyrysować można na 3,4220 - 3,4250.

Część techniczna: dr Jarosław Klepacki

Część makroekonomiczna: Maciej Kowal

ECM S.A.

Opracowany materiał jest opinią na temat rynku, stanowi wyraz najlepszej wiedzy autorów popartej informacjami z kompetentnych źródeł i nie stanowi "rekomendacji" lub "doradztwa" w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. ECM S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podejmowane na podstawie przekazanego materiału. Bez zgody ECM S.A. nie może być dystrybuowany lub przekazywany dalej.

Komentarze
W Polsce stopy w dół, w USA nie
Komentarze
Wyczekiwane decyzje RPP
Komentarze
Łapanie oddechu
Komentarze
Indeksy w Warszawie w pogoni za kolejnymi rekordami
Materiał Promocyjny
PZU ważnym filarem rynku kapitałowego i gospodarki
Komentarze
Pewne prawidłowości
Komentarze
Wyższy cel?