Dziś poznamy produkcję przemysłową z Niemiec. Oczekuje się spadku o 0,5% m/m przy wcześniejszym wzroście o 0,4. Jednak najważniejszymi informacjami dzisiaj będą decyzje ECB i BoE w sprawie wysokości stóp procentowych. W obu przypadkach uczestnicy rynku spodziewają się pozostawienia stóp na niezmienionym poziomie. Jednak ze względu na ostatnie odczyty makroekonomiczne ze strefy euro, możliwa jest zmiana w nastawieniu banku centralnego co do dalszej polityki monetarnej. Sugestie takie może wyrazić prezes ECB podczas konferencji prasowej po ogłoszeniu decyzji. Możliwe jest, że rynek zdyskontował już taką możliwość. Z USA poznamy jak co tydzień ilość noworejestrowanych bezrobotnych oraz zapasy w hurtowniach. Te ostatnie szacuje się na 0,4% przy poprzednim odczycie na poziomie 1,1. Potwierdzenie tych prognoz może sugerować ożywienie się popytu. Indeksy giełdowe w Nowym Jorku straciły na wartości. Dow Jones zamknął się na poziomie 12 814,35 punktu, tj. (-1,59)%.
Złoto pozostawało w wyznaczonym zakresie zmian pomiędzy 865,60 a 869,57 usd/oz. Tym samym metal ten nie potwierdza skali aprecjacji waluty amerykańskiej. Warto również zwrócić uwagę na notowania ropy na światowych rynkach. W przypadku utrzymywania się cen na tak wysokim poziomie można być pewnym wzrostu inflacji.
O godzinie 08.05 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 1,5310 dolara.
Sytuacja techniczna eurodolara: dolar coraz wyraźniej odrabia straty. Najlepszym tego dowodem jest nocne minimum na rynku tej pary: 1,5283! Statystycznie rzecz ujmując waluta amerykańska ostatnio tak silna względem euro była 11 marca 2008 roku. Analizując ten rynek pod kątem wskazań technicznych widać, że nocne spadki sprowadziły ceny w rejon dolnego ograniczenia linii trendu: 1,5240 - 1,5280. Miejsce to stać się może bazą do wyraźniejszej korekty w kierunku północnym. Scenariusz zatrzymania aprecjacji dolara (przynajmniej w perspektywie najbliższych godzin) zdaje się potwierdzać również poranny układ wskaźników intra day, które coraz wyraźniej zaczynają generować sygnały kupna. Najbliższy opór i jednocześnie sygnalna powrotu na rynek wyższych cen, zlokalizowany jest w okolicy 1,5355. Silna bariera techniczna, która stać się może wyznacznikiem lokalnej górki umiejscowiona jest w obszarze: 1,5470 - 1,5510.
RYNEK KRAJOWY