ECM SA:Dolar już wyznaczył granice aprecjacji?

RYNEK MIĘDZYNARODOWY Obraz rynku po sesji azjatyckiej niewiele się zmienił. Wspólna waluta osiągnęła maksimum na 1,5501. Z zachowania rynku można wywnioskować, iż jego uczestnicy nie są przekonani, co do dalszego kierunku zmian. Indeks Fed z Filadelfii okazał się lepszy od prognoz i wyniósł (-15,6) punktu.

Aktualizacja: 27.02.2017 14:47 Publikacja: 16.05.2008 09:57

Taki odczyt oznacza niewielki wzrost aktywności gospodarczej w tamtym regionie. Dziś poznamy bilans handlu zagranicznego w Eurolandzie za marzec. Prognozuje się 0,5 miliarda EUR, przy poprzednim odczycie na poziomie 0,8. Bardzo prawdopodobne, że odczyt ten nie wpłynie na notowania eurodolara. Z USA poznamy ilość zezwoleń na budowy domów za kwiecień. Oczekuje się dalszego spadku o 1,6%. Potwierdzenie tego odczytu może oznaczać wyhamowanie dynamiki spadków ilości zaakceptowanych wniosków. Oczywiście na tej podstawie trudno oszacować jak długo jeszcze będzie trwał kryzys na rynku nieruchomości. Spadek ilości rozpoczętych budów również ma być niższy. Prognozuje się (-0,7)%. Wstępne dane dotyczące indeksu nastroju Uniwersytetu Michigan za maj wskazują na niewielka poprawę. Oczekuje się poziomu 63 punktów, przy poprzednich 62,6. Rynek może zareagować większą zmiennością na informacje z rynku nieruchomości w USA. Giełda w Nowym Jorku zyskała na wartości. Indeks Dow Jones zamknął się na poziomie 12992,66 punktu, tj. 0,73%.

Złoto pozostawało w bardzo wąskim zakresie zmian pomiędzy 879,98 a 883,88 usd/oz.

O godzinie 08.03 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 1,5479 dolara.

Sytuacja techniczna eurodolara: od kilkunastu godzin utrzymuje się bez większych zmian. Większe wahania cen zbliżają się jednak dużymi krokami. Impulsem do wyłamania z konsolidacji i określenia kierunku mogą być dzisiejsze publikacje na temat rynku nieruchomości zza Oceanu. Górną barierę dla zarysowanego na przestrzeni ostatnich kilku sesji kanału wyrysować można na 1,5540 - 1,5550. Dolne ograniczenie - wsparcie zlokalizowane jest w pobliżu ceny 1,5420. Poranny układ wskaźników technicznych intra day utrzymując relatywnie neutralny przebieg nie pozwala wykluczyć jeszcze jednego ataku na wsparcie. Do publikacji popołudniowych danych notowania mają spore szanse utrzymać się w dotychczasowym obszarze oscylacji. Kluczowa bariera dla aprecjacji dolara znajduje się dopiero w rejonie dołka z 08.05.2008: 1,5283.

RYNEK KRAJOWY

Na rynku krajowym sytuacja się niewiele zmieniła. Obraz naszego rynku od jakiegoś czasu jest taki sam. Wspólna waluta w stosunku do złotego pozostawała w wyznaczonym zakresie zmian pomiędzy 3,3885 a 3,3928. Dolar natomiast stracił na wartości. Jego minimum wyniosło 2,1825. Dziś nie poznamy żadnych istotnych informacji makroekonomicznych z naszego kraju. Bardzo interesująca będzie reakcja rządu na postulaty płacowe pojawiające się w sferze budżetowej. Dla finansów publicznych nieuleganie im będzie dobrym rozwiązaniem. W związku z tym część pracowników tej sfery z pewnością zdecyduje się odejść z pracy, szukając lepiej płatnego zajęcia. Sytuacja taka może oznaczać wydłużenie się wszelkich terminów oczekiwania na jakąkolwiek decyzję. Giełda w Warszawie straciła na wartości. Indeks WIG zamknął się na poziomie 3016,91 punktu, tj. (-1,3)%.

O godzinie 08.07 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 3,3832, a za dolara 2,1834 złotego.

Sytuacja techniczna na rynku złotego: na rynku pary EUR/PLN nie doszło podczas wczorajszej sesji do utrzymania się cen powyżej psychologicznej bariery 3,4000. Ten pierwszy sygnał słabości byków dość szybko potwierdzony został poprzez powrót cen w rejon ostatnich minimów: 3,3760 - 3,3860. Poranny obraz techniczny tej pary nie wykluczając nakłucia dołków pozwala jednocześnie na wyrysowanie silnego oporu właśnie w obszarze 3,4000. Można w związku z tym przyjąć, że dzisiejszy handel w kontekście cen zbliżony będzie do tego, co widzieliśmy wczoraj. W odniesieniu do rynku pary USD/PLN: notowania nadal utrzymują się w dość wąskim zakresie zmian. Wczorajszy szczyt poniżej figury 2,2000 w zestawieniu z silną korelacją z zachowaniem eurodolara wskazuje na możliwość ponownego osunięcia się kursu w rejon lokalnych wsparć: 2,1770 - 2,1750. Analizując tą parę pod kątem wskazań technicznych widać, że ten obszar stać się może po raz kolejny dobrym miejscem do odnawiania długich pozycji. Najbliższy opór i jednocześnie sygnalna wyraźniejszych zmian w kierunku północnym to 2,1970.

Część techniczna: dr Jarosław Klepacki

Część makroekonomiczna: Maciej Kowal

ECM S.A.

Opracowany materiał jest opinią na temat rynku, stanowi wyraz najlepszej wiedzy autorów popartej informacjami z kompetentnych źródeł i nie stanowi "rekomendacji" lub "doradztwa" w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. ECM S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podejmowane na podstawie przekazanego materiału. Bez zgody ECM S.A. nie może być dystrybuowany lub przekazywany dalej.

Komentarze
Zapachniało spóźnieniem
Komentarze
Intensywny tydzień
Komentarze
Powrót do równowagi
Komentarze
Argumentów coraz mniej
Komentarze
Bez paniki
Komentarze
Zjawisko domykania luki