Komentarz poranny IDMSA

Wyższa inflacja w Niemczech osłabiła dolara. Wczorajsza sesja w Stanach Zjednoczonych zakończyła się realizacją zysków. Indeksy zamknęły się na małych plusach S&P 500 wzrósł o 0,1 proc, a DJIA również zakończył notowania zwyżką o 0,3 proc. W ciągu sesji indeksy były na zdecydowanie większych plusach, ale skala zniżki uległą zmniejszeniu w ostatnich dwóch godzinach sesji.

Aktualizacja: 27.02.2017 14:07 Publikacja: 20.05.2008 12:03

Zyskiwała ropa naftowa, która zamknęła się wczoraj w pobliżu 127 dolarów za baryłkę . Wzrost ten był wspierany przez osłabienie się dolara - który wcześniej zyskiwał na wartości. Dziś rano podano dane o inflacji PPI w Niemczech. Okazało się, ze wzrost wyniósł 1,1 proc. w skali miesięcznej oraz 5,2 w relacji rocznej - wobec odczytów w poprzednim miesiącu na poziomie odpowiednio 0,7 proc. oraz 4,2 proc. Dane zaskoczyły rynek, pokazują bowiem, że mimo iż inflacja CPI spadła w kwietniu - to ryzyko wzrostu cen jest dość duże. Dziś zapoznamy się także z odczytem niemieckiego instytutu ZEW, ale nie powinien mieć on dużego wpływu na rynek. Po południu opublikowana zostanie amerykańska inflacja PPI. Rynek, a co ważniejsze FED większą uwagę przykłada do inflacji CPI, więc te dane również nie powinny mieć większego wpływu na rynek. Dziś w nocy do rekordowych poziomów wzrosły notowania pary AUDUSD. Impulsem był protokół z ostatniego posiedzenia RBA, gdzie można wyczytać, że bank centralny Australii rozważał na ostatnim posiedzeniu podwyżkę stóp procentowych. Informacja ta spowodowała wzrost pary AUDUSD do najwyższego poziomu od 24 lat.

EURPLN

Wczorajsze dane o wzroście wynagrodzeń były dla rynku dość zaskakujące - wyniosło ono 12,6 proc. Wzrost zatrudnienia wyniósł 5,6 proc. Dane nie wzmocniły znacząco złotego - po wypowiedzi Mariana Nogi - członka Rady Polityki Pieniężnej, który stwierdził, że trudno będzie znaleźć w maju większość do podwyżki stóp procentowych nie pozwoliła na umocnienie się złotego. Najbliższy opór to poziom 3,4030, oporem wyżej będzie rejon 3,4192 to dolne ograniczenie trzyletniego kanału spadkowego.

EURUSD

Kurs eurodolara po nocnej stabilizacji oraz odbiciu się od wsparcia jakim jest rosnąca linia krótkoterminowego trendu wzrostowego rozpoczął wzrost. Impulsem do tego ruchu była informacja o wyższej inflacji PPI w Niemczech. Dalszy wzrost inflacji w krajach strefy euro może wpłynąć na ECB, aby walczył z nią podwyższając stopy. Takiego ruchu na pewno nie można się na razie spodziewać ze strony FED - ze względu na inne priorytety. Najbliższy opór dla pary EURUSD to poziom 1,5617 - wczorajszy szczyt. Oporem wyżej będzie najwyższe notowanie z 1 maja - poziom 1,5640. Silnym wsparciem będzie rosnąca linia trendu wzrostowego - poziom, 1,5506.

GBPUSD

W piątek przed południem na funtdolarze byki próbowały dość nieskutecznie powrócić do przełamanego wcześniej wsparcia w okolicy 1,96. Ale dopiero popołudniowy ruch, który współgrał ze wzrostem na eurodolarze spowodował zbliżenie się do tego rejonu na taką odległość, że być moze dziś uda się go przetestować. Wskaźniki oraz układ średnich premiują stronę popytową. Przebicie 1,96 otworzy drogę do 1,97. Dziś otrzymamy informację na temat wysokości inflacji PPI w USA. Dane nie powinny mieć dużego wpływu na rynek, na razie impulsem do osłabienia się dolara jest wyższa inflacja PPI w Niemczech.

USDJPY

Dziś w nocy BoJ na posiedzeniu pozostawił stopy procentowe bez zmian na poziomie 0,5 proc. Decyzja ta nie miała wpływu na rynek walutowy. Tam jen zyskiwał do głównych walut na skutek spadków na giełdach azjatyckich - zaznaczając wzrost awersji do ryzyka. NA USDJPY uwidacznia się lekka przewaga podaży - ostatnio kurs nieskutecznie forsował poziom 105,6 jenów, co może być zapowiedzią dłuższej korekty. Najbliższe wsparcie to poziom 103,6, niżej zaś silnymi rejonami wsparcia będą dołki z 22 kwietnia oraz 12 maja poziomy: 102,75 oraz 102,63.

Komentarze
W Polsce stopy w dół, w USA nie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Komentarze
Wyczekiwane decyzje RPP
Komentarze
Łapanie oddechu
Komentarze
Indeksy w Warszawie w pogoni za kolejnymi rekordami
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Komentarze
Pewne prawidłowości
Komentarze
Wyższy cel?