Jednak biorąc pod uwagę wczorajszy odczyt indeksu instytutu ZEW można się spodziewać gorszych danych. Z Wielkiej Brytanii poznamy protokół o wynikach głosowania z ostatniego posiedzenia BoE. Odczyt ten może wpłynąć na zwiększenie się zmienności na funcie szterlingu. Z USA opublikowany zostanie protokół z ostatniego posiedzenia FOMC. W związku z małą ilością informacji o charakterze makroekonomicznym zwiększenie zmienności na rynku eurodolara może się pojawić po publikacji danych z Niemiec. Giełda w Nowym Jorku straciła na wartości. Indeks Dow Jones zamknął się na poziomie 12 828,68 pkt, tj. (-1,53)%. Inwestorzy giełdowi obawiają się o dalszy wzrost cen ropy. Warto również zwrócić uwagę na ceny obligacji T-Notes, które zaczynają ponownie zyskiwać na wartości. Dalszy ich wzrost z pewnością wpłynie na notowania akcji na amerykańskich giełdach.
Złoto, podobnie jak rynek eurodolara pozostawało w wyznaczonym zakresie zmian. Poziomy ograniczające to 917,80 i 921,50 usd/oz.
Sytuacja techniczna eurodolara: Po tym jak para pokonała 21-sesyjną średnią kroczącą i kluczowy poziom FIBO na poziomie $1,5655, wskaźniki na wykresie EUR/USD w dalszym ciągu generują "bycze" sygnały. Średnia krocząca na poziomie $1,5575 będzie stanowiła silne wsparcie podczas dzisiejszej sesji. Najbliższym oporem jest maksimum zarejestrowane 25 kwietnia $1,5705 oraz poziom FIBO w rejonie $1,5755. Amerykańskie akcje podczas handlu w Nowym Jorku zakończyły dzień na minusach, co w krótkim terminie oznacza spadek apetytu na ryzykowne aktywa. Taka sytuacja z kolei może doprowadzić do spadku pary USD/JPY w rejony 103,00. Perspektywy EUR/JPY wyglądają nieco lepiej, ponieważ sytuacja gospodarcza w Europie pozostaje lepsza niż w pozostałych rozwiniętych krajach.
RYNEK KRAJOWY
Rynek krajowy pozostawał pod wpływem wydarzeń na rynku globalnym. Wspólna waluta w stosunku do złotego w trakcie sesji nocnej pozostawała pomiędzy 3,3785 a 3,3795. Zmiany kursu dolara były ograniczone poziomami 2,1522 i 2,1578. Dziś poznamy inflację PPI. Analitycy oczekują jej spadku do poziomu 2,8% z poprzednich 3,1. Biorąc jednak pod uwagę ogólny wzrost cen można spodziewać się wyższego odczytu. Dodatkowym potwierdzeniem są oczekiwania, co do poziomu dynamiki produkcji przemysłowej. Prognozuje się odczyt na poziomie 14,6%. Inflację bazową za kwiecień szacuje się na 2,9% r/r i jest to wartość wyższa od poprzedniego poziomu. W związku z istotnymi publikacjami makroekonomicznymi kurs złotego może charakteryzować się większą zmiennością. Oczywiście dzisiejsze odczyty będą miały wpływ na decyzję RPP w sprawie stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu. Giełda w Warszawie straciła na wartości. Indeks WIG20 zamknął się na poziomie 2944,56 pkt., tj. (-1,7)%. Na naszym rynku można zaobserwować brak chętnych do zakupu papierów.