ECM SA: Dzisiejsze dane mogą wyznaczyć kierunek zmian dla złotego.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY Notowania w Azji były bardzo spokojne. Kurs eurodolara po osiągnięciu wczorajszego maksimum pozostawał w wąskim zakresie zmian pomiędzy 1,5642 a 1,5684. Dziś poznamy z Niemiec indeks klimatu gospodarczego instytutu Ifo. Oczekuje się poziomu 102 punktów, przy poprzednim odczycie 102,4.

Aktualizacja: 27.02.2017 14:10 Publikacja: 21.05.2008 10:22

Jednak biorąc pod uwagę wczorajszy odczyt indeksu instytutu ZEW można się spodziewać gorszych danych. Z Wielkiej Brytanii poznamy protokół o wynikach głosowania z ostatniego posiedzenia BoE. Odczyt ten może wpłynąć na zwiększenie się zmienności na funcie szterlingu. Z USA opublikowany zostanie protokół z ostatniego posiedzenia FOMC. W związku z małą ilością informacji o charakterze makroekonomicznym zwiększenie zmienności na rynku eurodolara może się pojawić po publikacji danych z Niemiec. Giełda w Nowym Jorku straciła na wartości. Indeks Dow Jones zamknął się na poziomie 12 828,68 pkt, tj. (-1,53)%. Inwestorzy giełdowi obawiają się o dalszy wzrost cen ropy. Warto również zwrócić uwagę na ceny obligacji T-Notes, które zaczynają ponownie zyskiwać na wartości. Dalszy ich wzrost z pewnością wpłynie na notowania akcji na amerykańskich giełdach.

Złoto, podobnie jak rynek eurodolara pozostawało w wyznaczonym zakresie zmian. Poziomy ograniczające to 917,80 i 921,50 usd/oz.

Sytuacja techniczna eurodolara: Po tym jak para pokonała 21-sesyjną średnią kroczącą i kluczowy poziom FIBO na poziomie $1,5655, wskaźniki na wykresie EUR/USD w dalszym ciągu generują "bycze" sygnały. Średnia krocząca na poziomie $1,5575 będzie stanowiła silne wsparcie podczas dzisiejszej sesji. Najbliższym oporem jest maksimum zarejestrowane 25 kwietnia $1,5705 oraz poziom FIBO w rejonie $1,5755. Amerykańskie akcje podczas handlu w Nowym Jorku zakończyły dzień na minusach, co w krótkim terminie oznacza spadek apetytu na ryzykowne aktywa. Taka sytuacja z kolei może doprowadzić do spadku pary USD/JPY w rejony 103,00. Perspektywy EUR/JPY wyglądają nieco lepiej, ponieważ sytuacja gospodarcza w Europie pozostaje lepsza niż w pozostałych rozwiniętych krajach.

RYNEK KRAJOWY

Rynek krajowy pozostawał pod wpływem wydarzeń na rynku globalnym. Wspólna waluta w stosunku do złotego w trakcie sesji nocnej pozostawała pomiędzy 3,3785 a 3,3795. Zmiany kursu dolara były ograniczone poziomami 2,1522 i 2,1578. Dziś poznamy inflację PPI. Analitycy oczekują jej spadku do poziomu 2,8% z poprzednich 3,1. Biorąc jednak pod uwagę ogólny wzrost cen można spodziewać się wyższego odczytu. Dodatkowym potwierdzeniem są oczekiwania, co do poziomu dynamiki produkcji przemysłowej. Prognozuje się odczyt na poziomie 14,6%. Inflację bazową za kwiecień szacuje się na 2,9% r/r i jest to wartość wyższa od poprzedniego poziomu. W związku z istotnymi publikacjami makroekonomicznymi kurs złotego może charakteryzować się większą zmiennością. Oczywiście dzisiejsze odczyty będą miały wpływ na decyzję RPP w sprawie stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu. Giełda w Warszawie straciła na wartości. Indeks WIG20 zamknął się na poziomie 2944,56 pkt., tj. (-1,7)%. Na naszym rynku można zaobserwować brak chętnych do zakupu papierów.

Sytuacja techniczna na rynku złotego: Polska waluta pozostawała stabilna w stosunku do euro oraz zyskała w stosunku do dolara podczas wtorkowej sesji. Kurs EUR/PLN poruszał się w dość wąskim przedziale nie wychodząc poza granicę kanału 3,3965 - 3,3770. Z technicznego punktu widzenia dopóki kurs znajduje się poniżej kluczowego oporu 3,4000 istnieje presja na dalsze umocnienie złotego do ważnego oporu 3,3565. Podczas dzisiejszej sesji spodziewamy się dalszej konsolidacji notowań tej pary w przedziale 3,3850-3,3685. Osłabienie dolara na świecie ściągnęło kurs USD/PLN w okolice 2,1550. Kluczowe wsparcie dla tej pary można zlokalizować w okolicach 2,1415 - 2,1215. Podczas dzisiejszej sesji dolar może odnotować minimum na poziomie 2,1405. Silny opór w ujęciu intra day znajduje się w rejonie 2,1680, przebicie którego oznaczałoby powrót kursu w rejony psychologicznego oporu 2,2000.

Część techniczna: Aleksander Napołow

Część makroekonomiczna: Maciej Kowal

ECM S.A.

Opracowany materiał jest opinią na temat rynku, stanowi wyraz najlepszej wiedzy autorów popartej informacjami z kompetentnych źródeł i nie stanowi "rekomendacji" lub "doradztwa" w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. ECM S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podejmowane na podstawie przekazanego materiału. Bez zgody ECM S.A. nie może być dystrybuowany lub przekazywany dalej.

Komentarze
W Polsce stopy w dół, w USA nie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Komentarze
Wyczekiwane decyzje RPP
Komentarze
Łapanie oddechu
Komentarze
Indeksy w Warszawie w pogoni za kolejnymi rekordami
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Komentarze
Pewne prawidłowości
Komentarze
Wyższy cel?