Była to druga wypowiedź w tym tonie w ciągu ostatnich dwóch dni. Na wypowiedzi tego typu kurs wspólnej waluty reaguje bardzo szybko, oczywiście umacniając się. Z USA dopiero wieczorem naszego czasu poznamy protokół z posiedzenia FOMC. Dzisiejsza zmienność była większa niż zwykle, jednak takie zachowanie jest charakterystyczne dla rynku, na którym rządzą emocje.
Złoto w pierwszej części dnia zyskało na wartości, by następnie stracić. Zakres zmian tego metalu był ograniczony poziomami 917,13 i 926,73 usd/oz.
RYNEK KRAJOWY
Na rynku złotego wspólna waluta zyskiwała na wartości. Jej maksimum wyniosło 3,3943. Dolar natomiast pozostawał pod wpływem wydarzeń na świecie. W pierwszej części amerykańska waluta zyskała na wartości by następnie stracić. Dzisiejsze maksimum wyniosło 2,1649, a minimum 2,1471. Opublikowana dzisiaj inflacja PPI za kwiecień wyniosła 2,5% i była niższa od poprzedniej wartości 3,1. Dynamika produkcji przemysłowej okazał się lepsza od oczekiwań i wyniosła 14,9%. Inflacja bazowa wyniosła 2,8%, przy prognozie 2,7. Dane te nie są jednoznaczne. Dynamika produkcji i inflacja bazowa świadczą o wciąż utrzymującym się dynamicznym rozwoju gospodarczym w naszym kraju i możliwości wystąpienia presji inflacyjnej. Jednak z drugiej strony niższa inflacja PPI sugeruje możliwość mniejszej presji na wzrost cen. Do końca dnia powinna się utrzymać obecna tendencja na rynku złotego. Giełda w Warszawie traciła dzisiaj na wartości. Indeks WIG20 spadł poniżej 2950 punktów.
Maciej Kowal