Wyniosły one (-2,5%) r/r. Wartość ta świadczy o spowalniającej gospodarce krajów strefy euro. Dziś poznamy wstępne dane indeksu PMI sektora produkcyjnego i usług za maj. W tym pierwszym przypadku prognozuje się 50,4 pkt., a w drugim 51,7. Obie wartości szacunkowe są o 0,3 pkt. niższe od poprzednich. Potwierdzenie prognoz oznaczałoby występowanie spowolnienia gospodarczego. Z Wielkiej Brytanii poznamy drugie przybliżenie PKB za 1 kw. Oczekuje się spadku do 2,5% r/r. Odczyt ten nie powinien wpłynąć na notowania funta szterlinga. Z USA poznamy informacje o sprzedaży domów na rynku wtórnym. Wciąż oczekuje się spadku w tym segmencie. Jednak w kwietniu szacuje się spadek na (1,6)%, i jest to wartość niższa od poprzedniej. Giełdy w Nowym Jorku zyskały na wartości. Indeks Dow Jones zamknął się na poziomie 12 625,62 pkt, tj. 0,19%.
Złoto pozostawało w wyznaczonym zakresie zmian pomiędzy 914,80 a 921,45 usd/oz.
Sytuacja techniczna eurodolara: Para EUR/USD po osiągnięciu górnej linii ograniczającej kanał spadkowy skierowała się na południe. Najbliższe wsparcie można wyrysować na 1,5704. Przełamanie tego poziomu może skutkować dalsza aprecjacją waluty amerykańskiej w kierunku 1,5680, który to poziom jest szczytem z 20 maja. Po jego pokonaniu kolejnym wsparciem jest poziom 1,5650, będący dolnym ograniczeniem kanału wzrostowego.
RYNEK KRAJOWY
Złoty po środowej przecenie ponownie zyskał na wartości. Wspólna waluta w stosunku do złotego osiągnęła minimum na poziomie 3,4020 a dolar 2,1604. Dziś poznamy koniunkturę w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach. Można oczekiwać niższej wartości niż poprzednio. Dzisiejsze notowania mogą cechować się niespodziewanymi zmianami ze względu na ograniczoną liczbę uczestników rynku. Dzisiejsze notowania na giełdzie mogą mieć spokojny przebieg ze względu na ograniczoną liczbę uczestników rynku.