Zbigniew Flejsner: Komentarz europejski

W czwartek główne indeksy giełd europejskich, zakończyły dzień na poziomach zbliżonych do tych z dnia poprzedniego. Wyhamowanie spadków na razie potwierdza korekcyjny charakter poprzednich sesji. Coraz niższe minima i maksima dzienne, mogą jednak budzić niepokój.

Aktualizacja: 27.02.2017 14:07 Publikacja: 23.05.2008 10:27

Spokój wczorajszego dnia w Polsce wydawał się udzielać rynkom Europejskim. Tam był normalny dzień handlu, ale bez większych emocji. Stosunkowo niewiele impulsów i mieszane wiadomości sprawiły, że wyceny większości spółek szły własną drogą - bez kształtowania wyraźnego kierunku na szerokim rynku. Poszczególne branże dostosowywały się do nastrojów własnych ich wąskiemu sektorowi. Zyskiwały wyceny przedsiębiorstw wydobywczych zaś traciły linie lotnicze. Air France KLM nawet 10%. Francuski przewoźnik ogłosił dużą stratę. Co prawda była ona spowodowana wydarzeniem jednorazowym, ale wysoka cena ropy pogarsza perspektywy zysków linii lotniczych w najbliższych kwartałach.

Część problemów Air France KLM wynika z oskarżeń o praktyki ograniczające konkurencję. Przed podobnymi stoi Gaz de France. Jego akcje traciły przed południem ponad 3%.

Inwestorzy interesujący się niemieckim sektorem są pod wrażeniem łączenia sił przez Allianz i Commerzbank w celu wykupienia udziałów w Postbank AG - lidera na rynku bankowych produktów detalicznych w tym kraju. Z kolei szwajcarski UBS ogłosił, że planuje pozyskać 10 miliardów euro nowej emisji skierowanej do dotychczasowych akcjonariuszy , oferując im ponad 30% rabat względem ceny rynkowej. Indeks sektorowy Bloomberga obejmujący akcje 500 europejskich banków i spółek sektora finansowego, zakończył dzień na niewielkich plusach.

Dobry dzień miała branża telekomunikacyjna. We Włoszech Telecom Italia - największa spółka telekomunikacyjna dostała wsparcie w postaci podniesienia rekomendacji przez Deutsche Bank, z kolei Cable & Wireless - druga co do wielkości spółka telekomunikacyjna w Wielkiej Brytanii ogłosiła. że zamierza sprzedać część aktywów lub dokonać splitu akcji, co spotkało się z życzliwym przyjęciem inwestorów.

Dobrą passę kontynuują firmy wydobywcze. Dodatkowego impulsu dostarczyła rekomendacja analityków Bernstein Research, którzy ponowili swoją pozytywną opinię o całej branży. Akcje takich spółek jak BHP Biliton czy Rio Tinto rosły po około 4%.

Notowania głównych indeksów zaczęły dzień mocno poniżej poziomów środowego zamknięcia, głównie dyskontując słabą sesję za Oceanem. Później nastąpiło stopniowe odrabianie strat. O ostatecznym wyniku handlu przesądziły dane z rynku pracy w USA. Były zbieżne z oczekiwaniami - co pomogło wesprzeć notowania kontraktów na amerykańskie indeksy, a w efekcie i rynek w Europie. W tle poprawiającego się nastroju figurowały również spadające notowania kontraktów na ropę naftową.

Eurostat podał dane o zamówieniach przemysłowych w marcu. Jako, że jest to informacja publikowana z relatywnym opóźnieniem względem innych danych, rzadko ma duży wpływ na bieżące notowania. Tak było i tym razem. W marcu zamówienia na dobra przemysłowe w Strefie euro spały o 1%. Jednak z wyłączeniem samolotów, statków, wagonów kolejowych czy elementów rakiet kosmicznych (które ze względu na dużą wartość powodują wahnięcia odczytów) poziom zamówień wzrósł o 0,3%.

Wynik sesji na rynkach europejskich nie skłania do wyciągania jakichkolwiek głębiej idących wniosków. Początkowe spadki zbliżyły wyceny indeksów do najbliższych linii wsparcia , które wynikają z minimów maja. Na indeksie DJ Stoxx 600 wsparcie zostało kolejny raz naruszone ceną intraday, jednak cena zamknięcia nie dała wczesnego potwierdzenia przełamania. Inwestorzy czekają na wyraźniejsze impulsy. Warto zauważyć, że roczna stopa Euribor osiągnęła okrągłe 5%, barierę psychologiczną, której przełamanie będzie miało silnie negatywny wydźwięk. Obok układających się coraz niżej szczytów i dołków dziennych wahań cen , stanowi powód do niepokoju, czy aby obecna korekta nie przerodzi się w silny impuls spadkowy na szerokim rynku.

Zbigniew Flejsner

Komentarze
W Polsce stopy w dół, w USA nie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Komentarze
Wyczekiwane decyzje RPP
Komentarze
Łapanie oddechu
Komentarze
Indeksy w Warszawie w pogoni za kolejnymi rekordami
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Komentarze
Pewne prawidłowości
Komentarze
Wyższy cel?