ECM SA:Rynek eurodolara: przewaga niedźwiedzi uzależniona od dzisiejszych danych z USA.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY W trakcie notowań azjatyckich dolar zyskał na wartości. Minimum wspólnej waluty wyniosło 1,5601. Dziś poznamy dane za kwiecień o ilości bezrobotnych w Niemczech. Odczyt ten nie powinien mieć jednak wpływu na notowania eurodolara.

Aktualizacja: 27.02.2017 13:57 Publikacja: 29.05.2008 10:15

Z Eurolandu opublikowana zostanie majową podaż pieniądza. Szacuje się taką samą wartość wskaźnika jak poprzednie 10,3%. Ten odczyt również może nie mieć wpływu na notowania wspólnej waluty. Dziś poznamy z USA ilość noworejestrowanych bezrobotnych w ujęciu tygodniowym. Oczekuje się niewielkiego wzrostu do 370 tysięcy przy poprzednim odczycie na poziomie 365. Drugie przybliżenie PKB za I kwartał spodziewane jest na poziomie 0,9%. Poprzednia wartość to 0,6. Potwierdzenie tych oczekiwań może sugerować utrzymywanie się wzrostu gospodarczego w USA. Nie jest to duża dynamika. Należy pamiętać o wysokich cenach surowców, które w dłuższym terminie mogą wpłynąć na spowolnienie wzrostu. Miernik inflacji za I kwartał szacuje się na 2,6%, przy poprzednich 2,4. Potwierdzenie tych prognoz uwiarygodnia tezę o możliwości pojawienia się presji inflacyjnej ze względu na wspomniane ceny surowców. Giełda w Nowym Jorku nieznacznie zyskała na wartości. Indeks Dow Jones zamknął się na poziomie 12594,03 pkt., tj. 0,36%.

Złoto pozostawało w bardzo wąskim zakresie zmian pomiędzy 897,15 a 903,00 usd/oz.

O godzinie 08.01 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 1,5614 dolara.

Sytuacja techniczna eurodolara: przewaga zwolenników mocniejszego dolara po raz kolejny zagościła na rynku tej pary, a najlepszym tego dowodem było złamanie ostatniego dołka: 1,5666 oraz poranny atak na figurę 1,5600. Niedźwiedzie są zatem w ofensywie. Obraz techniczny oraz zmienność na wskaźnikach intra day sugerują jednak stopniowe wygaszanie aprecjacji dolara (przynajmniej w kontekście najbliższych godzin). Najbliższe wsparcie techniczne wyrysować można bardzo blisko, bo w rejonie 1,5570 - 1,5580. Właśnie tam mogą być podjęte próby reaktywacji długich pozycji. Opór wyznaczający granice przewagi podaży nad popytem zlokalizowany jest w pobliżu 1,5530 - 1,5540. Silnym impulsem z zewnątrz (otoczenia makroekonomicznego) będą w dzisiaj dane na temat amerykańskiego PKB (publikacja o godzinie 14.30).

RYNEK KRAJOWY

Rynek krajowy pozostawał pod wpływem rynku globalnego. Brak informacji makroekonomicznych oraz innych czynników wewnętrznych determinował notowania naszej waluty. Dolar pozostawał stabilny w relacji do dolara jednak z niewielką presją na aprecjację amerykańskiej waluty. Zakres zmian pomiędzy którym pozostawał to 2,1613 i 2,1678. Wspólna waluta w dalszym ciągu traciła na wartości. Jej minimum wyniosło 3,3788. Dziś nie poznamy żadnych istotnych informacji o charakterze makroekonomicznym z naszego kraju. W związku z tym złoty powinien w dzisiaj zachowywać się podobnie jak wczoraj. Giełda w Warszawie zyskała na wartości. Indeks WIG20 zamknął się na poziomie 2933,31 pkt., tj. 0,82%. Na rynku można zaobserwować popyt tylko na wybrane spółki.

O godzinie 08.20 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 3,3823, a za dolara 2,1687 złotego.

Sytuacja techniczna na rynku złotego: w dalszym ciągu zmienia się w niewielkich zakresach. Dalsze umocnienie waluty amerykańskiej - spadek notowań eurodolara na rynku pary USD/PLN przyniosło utrzymanie się cen w górnym obszarze wczorajszych zmian: 2,1650 - 2,1700. Obraz techniczny notowań dolara w oparciu o wartość złotego nie jest już tak wyraźny jak to miało miejsce np. wczoraj. Coraz większe znaczenie zaczyna bowiem mieć czynnik wyczekiwania na kluczowe w tym tygodniu dane zza oceanu. Najbliższy techniczny opór zlokalizowany jest w obszarze: 2,1735. Dobrym sygnałem dla dalszej wspinaczki cen byłoby wyjście kursu powyżej tego miejsca charakterystycznego. W odniesieniu do pary EUR/PLN zmiany są wręcz kosmetyczne. Kurs nie zdołał wczoraj pokonać bariery 3,4000, co dość szybko skutkowało wycofaniem do obszaru wcześniejszej wąskiej konsolidacji 3,3800 - 3,3900. Poranny układ wskaźników technicznych intra day nie wykluczając ataku na minima (3,3800 - 3,3750) sugeruje jednocześnie obronę tego miejsca charakterystycznegoNajbliższy opór i jednocześnie sygnalna to aktualnie rejon ceny 3,3950.

Część techniczna: dr Jarosław Klepacki

Część makroekonomiczna: Maciej Kowal

ECM S.A.

Opracowany materiał jest opinią na temat rynku, stanowi wyraz najlepszej wiedzy autorów popartej informacjami z kompetentnych źródeł i nie stanowi "rekomendacji" lub "doradztwa" w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. ECM S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podejmowane na podstawie przekazanego materiału. Bez zgody ECM S.A. nie może być dystrybuowany lub przekazywany dalej.

Komentarze
Zapachniało spóźnieniem
Komentarze
Intensywny tydzień
Komentarze
Powrót do równowagi
Komentarze
Argumentów coraz mniej
Komentarze
Bez paniki
Komentarze
Zjawisko domykania luki