ECM SA:Dolar coraz wyraźniej odrabia straty.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY Notowania azjatyckie przyniosły uspokojenie na rynku eurodolara. Kurs po wcześniejszej aprecjacji waluty amerykańskiej pozostawał w wyznaczonym zakresie zmian pomiędzy 1,5484 i 1,5540. Dziś poznamy z Eurolandu informacje o bezrobociu. Odczyt ten nie powinien wpłynąć na notowania wspólnej waluty.

Aktualizacja: 27.02.2017 13:40 Publikacja: 30.05.2008 10:20

Inflacja CPI za maj jest prognozowana na 3,5%, przy poprzednim odczycie 3,3. Potwierdzenie prognoz oznaczać będzie wciąż utrzymującą się presję inflacyjną. Jest to o tyle niebezpieczne, że spada tempo rozwoju gospodarczego. Z USA poznamy bazowy wskaźnik wydatków osobistych za kwiecień. Spodziewany jest odczyt na takim samym poziomie co w marcu. Informacja ta nie powinna wpłynąć na rynek ze względu na okres, którego dotyczy. Indeks Chicago PMI za maj spodziewany jest na poziomie 49 punktów i jest to wartość nieznacznie wyższa od wcześniejszego odczytu. Indeks nastroju Uniwersytetu Michigan również oczekuje się na nieznacznie wyższym poziomie. Dla zachowania rynku bardzo istotny będzie odczyt inflacji CPI z eurolandu oraz dane z USA. Giełda w Nowym Jorku zyskała na wartości. Indeks Dow Jones zamknął się na poziomie 12646,22 pkt., tj. 0,41%. Motorem wzrostów była taniejąca ropa oraz znaczący spadek cen amerykańskich obligacji.

Złoto podobnie jak rynek walutowy pozostawało w wyznaczonym zakresie zmian pomiędzy 876,43 i 880,35 usd/oz.

O godzinie 08.06 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 1,5490 dolara.

Sytuacja techniczna eurodolara: przewaga zwolenników mocniejszego dolara konsekwentnie się utrzymuje. Godziny sesji nocnej przyniosły nowy lokalny dołek, tym razem na poziomie 1,5481! Dynamika zmian w kierunku południowym w zestawieniu z porannym układem wskaźników technicznych intra day nie pozwalają wykluczyć kontynuacji tej tendencji. Jako sygnalną dalszych spadków cen i jednocześnie najbliższe wsparcie wskazać można osunięcie się kursu właśnie poniżej 1,5481. Złamanie tego miejsca charakterystycznego z technicznego punktu widzenia dość szybko będzie w stanie doprowadzić do testu kolejnego wsparcia: 1,5450 - 1,5440. Najbliższy lokalny opór wyrysować można na wysokości 1,5540 - 1,5540.

RYNEK KRAJOWY

Na rynku krajowym można zaobserwować aprecjację dolara amerykańskiego i deprecjację wspólnej waluty. Dolar osiągnął maksimum na poziomie 2,1770, natomiast euro spadło do 3,3736. Dynamika zmian na USD/PLN jest zbyt niska w porównaniu ze zmianami na eurodolarze. Można z tego wywnioskować, iż wciąż utrzymuje się popyt na naszą walutę. Dziś poznamy raport o PKB za I kwartał. Oczywiście informacje te nie powinny mieć wpływu na notowania naszej waluty ze względu na okres, którego dotyczą. W związku z tym waluta nasza powinna zachowywać się według scenariusza z ostatnich kilku dni. Giełda w Warszawie straciła na wartości. Indeks WIG20 zamknął się na poziomie 2906,13 pkt, tj. (-0,93)%.

O godzinie 08.20 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 3,3743, a za dolara 2,1763 złotego.

Sytuacja techniczna na rynku złotego: w wyniku silnej korelacji z rynkiem eurodolara wysokie ceny utrzymują się na parze USD/PLN. Odrabiający na świecie dolar w pewnym stopniu neutralizuje utrzymujący się silny popyt na złotego. W rezultacie od kilku sesji widoczne są relatywnie wysokie ceny. Tak też było podczas godzin sesji nocnej, kiedy to utrzymana została konsolidacja w górnym zakresie zmian: 2,1700 - 2,1800. Poranny układ na wskaźnikach technicznych zdaje się sprzyjać podobnemu scenariuszowi również i dzisiaj. Najbliższy lokalny opór to obecnie rejon 2,1860. W przypadku zmian na rynku pary EUR/PLN w dalszym ciągu widoczne są niewielkie zmiany z zasygnalizowaną już wczoraj próbą ataku na dotychczasowe dołki (rejon 3,3750). Obraz techniczny w zestawieniu z układem zmian wskaźników intra day daje podstawy by sądzić, że dzisiejszy przebieg sesji zbliżony będzie do zakresu wczorajszych zmian. Jako sygnalną wyraźniejszych zmian w kierunku północnym wskazać można rejon 3,3830 - 3,3880.

Część techniczna: dr Jarosław Klepacki

Część makroekonomiczna: Maciej Kowal

ECM S.A.

Opracowany materiał jest opinią na temat rynku, stanowi wyraz najlepszej wiedzy autorów popartej informacjami z kompetentnych źródeł i nie stanowi "rekomendacji" lub "doradztwa" w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. ECM S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podejmowane na podstawie przekazanego materiału. Bez zgody ECM S.A. nie może być dystrybuowany lub przekazywany dalej.

Komentarze
Łapanie oddechu
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Komentarze
Indeksy w Warszawie w pogoni za kolejnymi rekordami
Komentarze
Pewne prawidłowości
Komentarze
Wyższy cel?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Komentarze
Ulica panikuje
Komentarze
Wojna celna a decyzje banków