Komentarz poranny IDMSA

Inflacja w strefie euro w centrum uwagi Sesje na Wall Street ponownie zakończyły dzień zwyżkami indeksów. Wzrostom znów sprzyjała taniejąca ropa naftowa, pomocne były także informacje płynące ze spółek. Akcjonariusze Bear Stearns wyrazili zgodę na przejęcie przez JP Morgan, co polepszyło notowania całego sektora finansowego.

Aktualizacja: 27.02.2017 13:39 Publikacja: 30.05.2008 11:36

Sektor technologiczny, z kolei, posilił się lepszymi wynikami Dell?a, który w notowaniach posesyjnych zwyżkował około10 procent. Zwyżki z USA przeniosły się do Azji ,gdzie tokijski Nikkei zakończył notowania 1,5 proc. ponad wczorajszym zamknięciem.

Dziś uwaga inwestorów będzie się skupiać na danych makro. Najpierw zapoznamy się z wartością majowej inflacji CPI w strefie euro. Prognozy mówią o wzroście o 3,5 proc. r/r, po wzroście o 3,3 proc. w kwietniu. Dane sprzed dwóch dni z Niemiec wykazały wzrost o 3 proc. tj. powyżej prognozy mówiącej o 2,8 proc. wzroście inflacji. To może sugerować, że również inflacja w strefie euro może być wyższa od prognoz. Gdyby tak się stało - to mogłyby odżyć nadzieje na podwyżkę stóp w strefie euro pod koniec roku, co mogłoby wzmocnić wspólną walutę. Gdyby dane były zgodne z prognozami lub niższe - spowodowałoby to dalszą wyprzedaż wspólnej waluty. Po południu napłyną dane z USA. Będą to przychody i wydatki amerykanów oraz odczyty indeksów Chicago PMI oraz Uniwersytetu Michigan. Wydaje się, że amerykańskie dane nie powinny stanowić dla rynku zaskoczenia, dlatego dziś w centrum uwagi powinna znaleźć się inflacja w strefie euro, której odczyt powinien ustawić dzień na rynku walutowym.

EURPLN

Dziś w centrum uwagi będą dane o inflacji w strefie euro, u nas natomiast będą publikowane dane o PKB w I kwartale. Spodziewany odczyt mówi o wzroście o 5,8 proc. w I kwartale. Dane te nie powinny mieć wpływu na rynek, natomiast odczyt inflacji w europie, jeśli będzie wyższy od prognoz osłabi dolara, co również może mieć wpływ na złotego. Najbliższe wsparcie to poziom 3,3750, najbliższy opór to wczorajszy szczyt 3,3859. Złoty nadal pozostaje relatywnie mocny.

EURUSD

Na rynku walutowym od kilku dni daje się odczuć nastroje pro-dolarowe. Kurs amerykańskiej waluty zmierza do bardzo silnego wsparcia jakim jest poziom 1,54 dolara. Na dodatek dziś podaż mogła posilić się słabszymi danymi o sprzedaży detalicznej z Niemiec, która zanotowała spadek o 1,7 proc. wobec prognozy mówiącej o wzroście o 0,6 proc. W tej chwili rynek czeka na dane o inflacji w strefie euro. Wyższa od prognoz inflacja może przyczynić się do korekty wzrostowej, inflacja zgodna z prognozą lub niższa przyczyni się do dalszego osłabienia się wspólnej waluty. Najbliższe wsparcie to poziom 1,55, poniżej znajduje się poziom 1,5486 wczorajszy dołek (60 min.). Najbliższy opór to rejon 1,5530 dzisiejszy szczyt notowań, powyżej zaś znajduje się psychologiczny poziom 1,56 oraz rejon spadkowej linii trendu (1,5621).

GBPUSD

Kurs GBPUSD przełamał wczoraj wsparcie jakie stanowiło dolne ograniczenie konsolidacji na poziomie 1,9764 i skierował się do kolejnego poziomu wsparcia jakie stanowiła wzrostowa linia trendu na poziomie 1,9663 - skąd nastąpiło silne odbicie. Notowania powróciły do zakresu wcześniejszej konsolidacji, gdzie dziś rano kurs testował rejon 100 - tu okresowej średniej (1,9757)- po czym ponownie skierował się na południe. Dziś rynek będzie czekał przede wszystkim na dane o inflacji w strefie euro. Wyższe dane nogą osłabić dolara i wywołać tym samym ruch wzrostowy na funcie

USDJPYW nocy poznaliśmy kilka odczytów makroekonomicznych z rynku japońskiego. Stopa bezrobocia wyniosła 4 proc. wobec prognoz na poziomie 3,9 proc., Spadek wydatków gospodarstw domowych wyniósł zaskakująco dużo - bo 2,7 proc. r/r,. Indeks PMI obniżył się do 47,1 z 48,6 pkt. wcześniej. Niższa za to była inflacja - w kwietniu wyniosła ona 0,8 proc. wobec prognoz na poziomie 0,9 proc. CPI core również była niższa od prognoz i wyniosła 0,9 proc. (prog.: 1 proc. r/r). Dane nie wpłynęły specjalnie na rynek akcyjny - który żył zwyżkami w USA. Kurs USDJPY uległ lekkiej zwyżce. Najbliższy opór to poziom 105,6 jenów, powyżej zaś znajduje się psychologiczny poziom 106 jenów. Lepsza sytuacja giełd powinna skierować kurs właśnie w tamte rejony. Najbliższe wsparcie to 105,076 szczyt z 28 maja.

Komentarze
Łapanie oddechu
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Komentarze
Indeksy w Warszawie w pogoni za kolejnymi rekordami
Komentarze
Pewne prawidłowości
Komentarze
Wyższy cel?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Komentarze
Ulica panikuje
Komentarze
Wojna celna a decyzje banków