Nerwowa atmosfera oraz obawy o problemy z płynnością większości instytucji finansowych spowodowały, że FED zapowiedział, iż ułatwi dostęp do gotówki poprzez uproszczenie procedur uczestnictwa w swoich programach pożyczkowych oraz poszerzenie listy aktywów przyjmowanych w charakterze zabezpieczenia. Z kolei kilka czołowych banków światowych zebrało kwotę 70 mld USD, która ma posłużyć do wsparcia innych zagrożonych instytucji i zapobiec pogłębieniu kryzysu.
Na rynku walutowym natomiast obserwowaliśmy głównie korektę ruchów, jakie miały miejsce w poniedziałek w nocy. W czasie sesji europejskiej i amerykańskiej dolar pozostawał mocniejszy, głównie za sprawą zniżkujących cen ropy oraz większego popytu na obligacje amerykańskie, które w okresach większej awersji do ryzyka postrzega są jako bezpieczne aktywa.
Wydarzeniem dzisiejszego dnia będzie decyzja FOMC w sprawie stóp procentowych. Zawirowania na rynku finansowym oraz słabe dane z realnej gospodarki, a także duże prawdopodobieństwo wyhamowania presji inflacyjnej na skutek zniżkujących cen surowców sprawia, że pojawiły się spekulacje na temat możliwych dalszych obniżek stóp procentowych przez Fed. Dlatego rynek będzie doszukiwał się zmian w dzisiejszym komunikacie takich stwierdzeń, które wskazywałyby na możliwość takiego ruchu ze strony Fed. Jeśli w rzeczywistości tak by się stało, to dolar powinien znaleźć się pod presją. Ponadto uwaga inwestorów będzie skupiona dzisiaj na danych o inflacji CPI publikowanych z Wielkiej Brytanii, strefy euro oraz z USA, a także indeksie ZEW z Niemiec.
EURPLN
Złoty pozostaje w głównej mierze pod wpływem sytuacji na eurodolarze. Słabszy dolar będzie sprzyjał umocnieniu naszej walucie. Jednak w obliczu silnych spadku na giełdach i wzrostu awersji do ryzyka, eurozłoty pozostaje dość stabilny z lekką tendencją do osłabienia się złotego. Spekulacje na temat obniżek stóp procentowych w USA, a także wypowiedź Wasielewskiej-Trenkner, że przygotowania do przyjęcia euro zwiększają prawdopodobieństwo na więcej niż jedna podwyżkę stóp nie są wystarczającym argumentem do umocnienia złotego. Spodziewamy się, że EURPLN powinien utrzymać się dziś w szerszym zakresie wahań 3,32-3,42.