ECM SA: Dalsza deprecjacja dolara kwestią czasu.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY W trakcie handlu azjatyckiego eurodolar pozostawał w wyznaczonym zakresie zmian pomiędzy 1,4642 i 1,4707. Inwestorzy wciąż obawiają się o sytuację na rynku finansowym. Dziś poznamy z Eurolandu poznamy rachunek obrotów bieżących za lipiec. Jednak odczyt ten nie powinien mieć wpływu na notowania wspólnej waluty.

Aktualizacja: 26.02.2017 12:12 Publikacja: 24.09.2008 10:04

Z Niemiec poznamy indeks klimatu gospodarczego instytutu Ifo za wrzesień. Oczekuje się poziomu 94 pkt., przy poprzednim poziomie 94,8. Ze względu na ogólne spowolnienie odczyt ten może być niższy. Z USA poznamy sprzedaż domów na rynku wtórnym. Prognozuje się dalszy spadek o 1,4%. Biorąc pod uwagę wczorajsze informacje o cenach domów można spodziewać się również w tym przypadku gorszego odczytu. Dziś również odbędzie się przesłuchanie szefa Fed przed komisją senacką ds. gospodarki. Wczoraj inwestorzy wyrazili swoją opinię na temat planu pomocy instytucjom finansowym podczas sesji giełdowej. Indeks Dow Jones zamknął się na poziomie 10854,17 pkt., tj. (-1,47)%.

Złoto podobnie jak waluty pozostawało w ograniczonym zakresie zmian pomiędzy 874,50 a 887,85 usd/oz.

O godzinie 08.10 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 1,4662 dolara.

Sytuacja techniczna eurodolara: po ostatnich zawirowaniach i silnej deprecjacji dolara trochę się uspokoiło. Kurs na przestrzeni ostatnich godzin wręcz leniwie osunął się osiągając minimum na poziomie 1,4624. Bardzo powolna korekta w połączeniu z relatywnie wysoką dynamiką zmian na wskaźnikach stochastycznych w dalszym ciągu świadczy o utrzymującym się na rynku silnym potencjale wzrostowym (kierunek słabszy dolar). W dalszym ciągu w związku z tym nie można wykluczyć ataku na wczorajsze szczyty. Najbliższe wsparcie techniczne wyrysować można w przestrzeni 1,4610 - 1,4625.

RYNEK KRAJOWY

Na rynku krajowym można zaobserwować popyt na naszą walutę. Euro w stosunku do złotego osiągnęło minimum na poziomie 3,2910, a dolar 2,2370. Dziś poznamy decyzję RPP dotyczącą wysokości stóp procentowych w naszym kraju. Oczekuje się, iż Rada pozostawi je na niezmienionym poziomie 6%. Bardzo istotny będzie komunikat po posiedzeniu, z którego jak zwykle inwestorzy będą próbowali wywnioskować kierunek dalszych zmian w polityce monetarnej. W związku z tym na rynku złotego zmienność dzisiaj może być większa niż ostatnio. Giełda w Warszawie zamknęła się na minusie. Indeks WIG20 osiągnął 2362,59 pkt., tj. (-2,83)%. Ze względu na wczorajsze zamkniecie za Oceanem możliwa jest dzisiaj kontynuacja dotychczasowego trendu.

O godzinie 08.23 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 3,2955, a za dolara 2,2438 złotego.

Sytuacja techniczna na rynku złotego: USD/PLN - godziny sesji nocnej tym razem nie przyniosły istotnych zmian. Kurs ustabilizował się w górnym zakresie cen charakterystycznych dla wczorajszej sesji (2,2400 - 2,2550). Można więc mówić o pewnym uspokojeniu wynikającym z spokojnego handlu na rynku eurodolara. Poranny układ na wskaźnikach intra day w dalszym ciągu nie pozwala wykluczyć pogłębienia nocnego minimum. Z technicznego punktu widzenia sygnałem potwierdzającym zatrzymanie spadków byłoby wyjście kursu powyżej 2,2670 lub skuteczna obrona wczorajszego minimum. Stosunkowo spokojnie jest również na rynku pary EUR/PLN. Tutaj obszarem charakterystycznym jest w dalszym ciągu obszar pomiędzy 3,2850 - 3,3100. Poranny obraz techniczny tej pary nie wykluczając kolejnego ataku na minima sygnalizuje coraz wyraźniejsze znaczenie obozu byków. Najbliższe miejsca charakterystyczne to 3,2660 - wsparcie oraz 3,3180 - pierwszy opór.

Część techniczna: dr Jarosław Klepacki

Część makroekonomiczna: Maciej Kowal

ECM S.A.

Opracowany materiał jest opinią na temat rynku, stanowi wyraz najlepszej wiedzy autorów popartej informacjami z kompetentnych źródeł i nie stanowi "rekomendacji" lub "doradztwa" w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. ECM S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podejmowane na podstawie przekazanego materiału. Bez zgody ECM S.A. nie może być dystrybuowany lub przekazywany dalej.

Komentarze
Na co czeka RPP?
Komentarze
Gołębnik pozostaje otwarty
Komentarze
Kwiecień w obligacjach
Komentarze
W Polsce stopy w dół, w USA nie
Komentarze
Wyczekiwane decyzje RPP
Komentarze
Łapanie oddechu