JP Morgan Chase przejął za 1,9 mld USD aktywa depozytowe WaMu. Stało się to na sugestię władz federalnych, jednak wydaje się, że posunięcie to będzie dla JP Morgan korzystne: bank zwiększył dzięki niemu swą bazę depozytową, poprawiając kształt bilansu. Komentatorzy wskazują, że WaMu nie musiałby upadać, jeśli tylko wprowadzono by w życie plan ratowania sektora finansowego, który jednak utknął w Kongresie. W dniu wczorajszym w Białym Domu miała miejsce dyskusja na jego temat (rozmawiali George Bush, John McCain i Barack Obama), po niej zaś John McCain oskarżany jest o blokowanie wdrożenia planu. Podobnie myśli wielu senatorów Partii Republikańskiej, sprzeciwiających się użyciu środków podatników do ratowania prywatnych inwestorów. Według notowań na Intrade, rynku zakładów o zajście wydarzeń gospodarczych oraz politycznych, prawdopodobieństwo wdrożenia planu do 30 września spadło do 61,5%.
Wydarzenia te miały na razie niewielki wpływ na dolara. Najbardziej istotnym zjawiskiem jest trwające umocnienie JPY wobec USD, wyrażające trwałe obawy rynków o kondycję sektora finansowego. Wysokie poziomy osiąga od ponad tygodnia również indeks zmienności VIX, który wczoraj na zamknięciu notowano na poziomie 34,15 a podczas dnia nawet na poziomie 36,7. VIX to indeks zmienności najważniejszych indeksów giełdowych świata, jego wysoka wartość oznacza, że sytuacja na rynkach finansowych jest niespokojna.
W kalendarzu makroekonomicznym na dziś przewidziano publikację ostatniej rewizji danych o dynamice PKB, deflatorze cen oraz inflacji bazowego wskaźnika PCE w 2. kwartale 2008 w USA., a także o zyskach przedsiębiorstw w tym samym okresie. Przewiduje się, że mimo trudnej sytuacji sektora finansowego PKB wzrosło w 2. kwartale 2008 o 3,3% w ujęciu rocznym oraz że dynamika cen mierzona delatorem wyniosła 1,2%, zaś mierzona bazowym wskaźnikiem wydatków osobistych (PCE) wyniosła 2,1%. W przypadku danych o zyskach przedsiębiorstw oczekiwany jest spadek o 4% w ujęciu rocznym.
Obrót na rynku lokalnym zapewnie będzie miał podobny przebieg, jak w dniu wczorajszym. Złoty może nieznacznie słabnąć, a jedynym czynnikiem lokalnym, który będzie wpływał na notowania par złotego mogą być komentarze członków RPP. Wpływ na naszą walutę będą mieć również wydarzenia na świecie. Amerykańskie parkiety jak na razie umiarkowanie spokojnie zareagowały na upadek WaMu, retorsje powinniśmy zobaczyć mimo to również w Europie.