Prężny rozwój rynku obrotu wierzytelnościami to zjawisko, które obserwujemy od kilku lat zarówno w Europie, jak i w Polsce. Skuteczność działania spółek o charakterze windykacyjnym w zakresie odzyskiwania długów jest coraz większa. Równocześnie z rosnącą skutecznością zwiększa się liczba spraw, które podlegają ich obsłudze.
Branży windykacyjnej w ostatnich latach sprzyja rynek byka, co z pewnością przysparza korzyści dużym spółkom. Również inne podmioty, w tym spółki dysponujące mniejszym kapitałem, mogą zainwestować w portfel wierzytelności, uzyskując przy tym spore zyski.
Według wskazań specjalistów na rynku wierzytelności można inwestować na różne sposoby, co sprawia, że coraz częściej uznawany jest on za alternatywę inwestycyjną. Inwestorzy operujący znacznymi środkami finansowymi mogą posiadany kapitał zainwestować w portfele wierzytelności, stanowiące główny składnik lokat funduszy sekurytyzacyjnych. Na chwilę obecną istnieje ponad 20 przedstawicieli tego segmentu działalności na rynku, a największe zyski z windykacji przechodzą właśnie przez takie fundusze. Do niewątpliwych zalet inwestycji w portfele wierzytelności należy płynna stopa wzrostu oraz większa elastyczność na zmieniającą się sytuację gospodarczą. Świadczy to niewątpliwie o atrakcyjności branży windykacyjnej jako obiekcie inwestycji, jak również daje alternatywę dla inwestorów poszukujących zysku na rynku kapitałowym.
Zagłębiając się w tematykę funduszu sekurytyzacyjnego, należy wyjaśnić, iż może być on utworzony jako fundusz zamknięty, który dokonuje emisji certyfikatów inwestycyjnych w celu zgromadzenia niezbędnych środków na nabycie wierzytelności lub praw do świadczeń z tytułu określonych wierzytelności. Fundusze sekurytyzacyjne mogą być utworzone jako fundusze standaryzowane i niestandaryzowane. Przewodnim celem działalności tych funduszy jest lokowanie posiadanych środków w określone pule wierzytelności, które zgodnie z ustawą o funduszach inwestycyjnych są wyodrębnionymi przez inicjatora sekurytyzacji zestawieniami jednolitych rodzajowo wierzytelności, przynoszących regularny dopływ kapitału.
Należy podkreślić, że współczesne rynki finansowe obarczone są dużym stopniem ryzyka, dlatego przy inwestycjach w portfele wierzytelności należy mieć na względzie, że jedynie odpowiedni sposób nabywania oraz zbywania długów i wierzytelności może przynieść dochody. W celu zapobieżenia powstania wierzytelności przeterminowanych, zminimalizowania strat czy wyegzekwowania środków pieniężnych od dłużników należy pomyśleć o profesjonalnej obsłudze swojej inwestycji. Przekazanie sprawy do zarządzania firmie windykacyjnej najczęściej występuje w formie zlecenia zarządzania wierzytelnościami, na podstawie pełnomocnictwa. Oddanie portfela wierzytelności do obsługi profesjonalnej firmy windykacyjnej lub kancelarii prawnej daje nie tylko większą skuteczność w egzekwowaniu należności, ale również możliwość jakości przy realizowaniu zlecenia.