Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 13.05.2025 10:48 Publikacja: 13.05.2025 06:00
Foto: Adobe Stock
– O ile handlowy pokój między Chinami i USA nie rozwiewa niepewności w długim terminie, to dla biznesu jest to niezbędne okno czasowe, które pomoże przekalibrować strategię. Obniżka ceł okazała się być znacznie większa niż oczekiwano (przed weekendem mówiono o 60–80 proc.), co może pomóc rozwiać obawy o łańcuchy dostaw, presję cen i dostęp do rynków – wskazują analitycy firmy XTB i dodają. – Dla dolara może to z kolei oznaczać powrót do poziomów sprzed „dnia wyzwolenia”. W ostatnich tygodniach niepewność wobec polityki gospodarczej Trumpa generowała nastroje pod hasłem „sprzedaj USA”, czyniąc zarówno rynek akcji, jak i długu mniej atrakcyjnymi. Normalizacja stosunków handlowych pomoże złagodzić kryzys zaufania wobec dolara, niemniej nieprzewidywalność prezydenta USA skłoni zapewne inwestorów do dywersyfikacji portfolio między regionami. Stopniowe wygasanie niepewności handlowej przywraca też wagę czynnikom monetarnym, tj. różnicy w stopach procentowych w strefie euro i USA. Względna poprawa warunków handlowych sprawiła więc, że euro, jen i frank wytraciły nadwyżkę wzrostu wobec dolara – dodają eksperci.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Nasza waluta w ostatnich dniach znów zyskiwała na wartości. Pomogła jej w tym jastrzębia retoryka w wykonaniu szefa Narodowego Banku Polskiego, ale także dobre nastroje panujące na światowych rynkach.
To będzie ważny tydzień dla złotego. W środę poznamy bowiem decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Większość ekonomistów spodziewa się obniżki stóp, ale jednocześnie nie ma zgody, jak duża ona będzie. Pytanie też, na ile złoty zdyskontował już potencjalny ruch RPP.
Dolar australijski nabrał rozpędu. W ciągu miesiąca zyskał on na wartości wobec swojego amerykańskiego odpowiednika ponad 8 proc. W poniedziałek zyskiwał on względem USD kolejne 0,5 proc. i tym samym był jedną z najsilniejszych walut krajów rozwiniętych.
Dolar bardzo osłabł w ostatnich tygodniach, a najbardziej zyskała względem niego rosyjska waluta. To również efekt nadziei na rozejm w Ukrainie.
W tym roku – dokładnie 12 maja – mija 15 lat od giełdowego debiutu spółki, która dziś jest największym konglomeratem finansowym w naszej części Europy. Jak giełdowa historia PZU wygląda z perspektywy czasu i jakie plany ma jedna z największych spółek notowanych w Warszawie?
Rubel rosyjski umocnił się w tym roku bardziej niż jakakolwiek inna waluta czy metal szlachetny. To m.in. skutek działania mechanizmu kontroli przepływu kapitału.
Para EUR/USD w poniedziałek przebiła poziom 1,14, który ostatnio był widziany w 2022 r. Analitycy spodziewają się, że to jeszcze nie koniec ruchu „na północ”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas