Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
– Jesteśmy chronieni przed spadkami stóp procentowych – stwierdził prezes Joao Bras Jorg, prezes Banku Millennium, podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. – Oczywiście nie jesteśmy w stanie zrekompensować wszystkiego, ale wzrost wolumenu, który przewidujemy, będzie nam mitygował te bezpośrednie wpływy – dodał.
Wiceprezes Fernando Bicho wyjaśniał, że obecnie wrażliwość banku na cięcie stóp procentowych o 100 punktów bazowych w środowisku statycznym jest bliska zeru. – Staraliśmy się zmniejszyć wrażliwość naszego wyniku z pozycji odsetek na zmiany stóp procentowych, zostało to osiągnięte m.in. poprzez portfel obligacji, gdzie mamy duży portfel stałoprocentowy oraz portfel kredytowy, który też częściowo jest stałoprocentowy – wyliczał. I zastrzegł, że to środowisko statyczne, a w rzeczywistości sytuacja zawsze jest bardzo dynamiczna, ostateczny wynik będzie zależeć też od tego, jak kształtować się będą kredyty i depozyty w następnych czterech kwartałach.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Dla kogo korzystne jest kolejne orzeczenie unijnego trybunału w sprawie rozliczeń frankowiczów i banków? ZBP przekonuje, że zyskać mogą obie strony sporu. Dzięki uproszczeniu i skróceniu postępowań sądowych.
Na stole leżą trzy główne scenariusze co do przyszłości Aliora. Są skrajnie różne, dlatego trudno dziś ocenić, którego realizacja jest najbardziej prawdopodobna. Decyzja ma zapaść do września.
By nadążyć za spadającymi przychodami po obniżkach stóp, sektor finansowy musi redukować koszty. Co w pierwszej kolejności pójdzie pod nóż? Jak bardzo może to zaboleć pracowników i klientów?
Głęboka reorganizacji Grupy PZU zakończyć ma się do czerwca 2026 r. W odniesieniu do Aliora wciąż rozważana są różne opcje, w tym sprzedaż lub fuzja z Pekao.
Mogło by się wydawać, że Szymon Hołownia wycofuje się z forsowania specjalnego podatku dla banków jako pomysłu rządowego. Diabeł jednak tkwi w szczegółach. - To nadal istotny element naszego działania - komentuje partia Polska 2050.
W środę ruszy rozprawa przed TSUE dotycząca polskiego wskaźnika WIBOR. To bezprecedensowa sprawa w skali Europy. Jeśli wygra prokonsumenckie nastawienie, banki polegną w całości. Niemniej sektor ma nadzieję, że do tego nie dojdzie.