Zmiany w składaniu zleceń PKC i PCR. Do wszystkiego można się przyzwyczaić

Początki mogą być trudne, ale z czasem modyfikacje, które przyniesie nowy system giełdowy w zleceniach bez limitu ceny, powinny wyjść rynkowi na dobre. Tak samo jak skuteczne wdrożenie WATS-u.

Publikacja: 13.05.2025 06:00

Zmiany w składaniu zleceń PKC i PCR. Do wszystkiego można się przyzwyczaić

Foto: AdobeStock

Jak do każdej zmiany, tak i do tej trzeba będzie się przyzwyczaić – tak rynek komentuje zmiany w zleceniach PKC (po każdej cenie) i PCR (po cenie rynkowej), które mają wejść w życie wraz z nowym systemem giełdowym WATS. Pisaliśmy o tym w poniedziałkowym wydaniu „Parkietu”.

Ewolucja, a nie rewolucja

Przypomnijmy: w nowym systemie zlecenia PKC i PCR będą miały charakter bardziej „agresywny”. Inwestorzy lub maklerzy, składając je, będą musieli dodatkowo oznaczyć rodzaj zlecenia. Do dyspozycji będą zlecenia z oznaczeniem WIA (wykonaj i anuluj), WLA (wykonaj lub anuluj), WNF (ważne na fixingu) i WNZ (ważne na zamknięcie). Istotną zmianą jest również to, że w nowym systemie giełdowym niezrealizowane zlecenia PKC/PCR nie będą pozostawały w arkuszu, jak to jest obecnie. Po ich złożeniu nastąpi natychmiastowa próba realizacji. Jeśli do niej nie dojdzie, nastąpi zamknięcie i usunięcie zlecenia z arkusza.

1,22 mld

wyniósł wolumen transakcji na głównym rynku akcji warszawskiej giełdy w kwietniu 2025 r. W analogicznym okresie rok wcześniej opiewał na 909 mln

4,8 mln

transakcji zawarto na głównym rynku akcji warszawskiej giełdy w kwietniu. Rok wcześniej inwestorzy zawarli 3,5 mln transakcji.

– Na pierwszy rzut oka nie wydaje się, żeby proponowane modyfikacje funkcjonowania typów zleceń miały wywrócić handel na GPW do góry nogami – mówi Mateusz Choromański, szef maklerów w Santander BM. – Do tych nowych zasad będzie trzeba się po prostu przyzwyczaić i rzeczywiście na początku będzie pewnie odczuwalny pewien dyskomfort, ale jak to przy każdej zmianie – dodaje Choromański.

W podobnym tonie wypowiadają się inne osoby związane z rynkiem.

– Początki z nowym podejściem do zleceń PKC i PCR mogą być trudne szczególnie dla inwestorów indywidualnych, którzy chyba jeszcze nie mają świadomości, jakie zmiany ich czekają. Myślę, że wiele osób wciąż ma przeświadczenie, że nic się nie zmieni. Trudno to nazwać rewolucją. W dłuższym terminie raczej liczę na pozytywne efekty związane z potencjalnie niższą liczbą równoważeń, które mogą wywoływać zlecenia PKC/PCR – mówi kolejny z naszych rozmówców.

Czytaj więcej

Inwestorzy odczują zmianę systemu giełdowego na własnej skórze

Czekanie na system

Nie zmienia to jednak faktu, że rynek czeka już na nowy system i liczy, że przyczyni się on do większego zainteresowania naszym parkietem zagranicznych inwestorów.

– Istotniejszym elementem, z punktu widzenia wdrożenia nowego systemu GPW, jest obietnica większej wydajności i przepustowości systemu. A to jest konieczne, jeżeli chcemy dalej podążać ścieżką rozwoju warszawskiej giełdy, która ma zaprowadzić GPW do pozycji niekwestionowanego lidera tej części Europy – mówi Choromański. – W Santander BM doskonale widzimy, jak w ostatnich latach zwiększyła się intensywność handlu i jak wzrosła liczba wysyłanych komunikatów do GPW. Wszyscy uczestnicy rynku widzieli też, jak w kwietniu przy bardzo dużej zmienności rynków pojawiły się problemy z wydajnością UTP. Nowy system do handlu to warunek konieczny dla GPW, żeby stała się niepodważalnym centrum finansowym regionu, do czego z pewnością aspiruje i trudno sobie wyobrazić, żeby to się nie ziściło. Argumentów ma mnóstwo. Niech wydajny system giełdowy będzie kolejnym z nich – podkreśla.

Według harmonogramu start WATS-u przewidziany jest na 10 listopada. Obecnie rynek znajduje się w kluczowym momencie projektu. O ile bowiem sam system po stronie GPW jest gotowy, o tyle przygotować muszą się do niego także domy maklerskie. – Jesteśmy w fazie dostarczania przez firmy zewnętrzne oprogramowania maklerskiego dostosowanego do systemu, ale wciąż jednak przed zasadniczą fazą testów – mówił nam na początku miesiąca Radosław Olszewski, prezes DM BOŚ.

Finanse
Inwestorzy odczują zmianę systemu giełdowego na własnej skórze
Finanse
Piątek na GPW: XTB nowym królem, WIG20 z rekordem hossy, Toya rozbija bank
Finanse
PZU pnie się w górę. Pada rekord za rekordem
Finanse
Czwartek na rynku: Asbis cierpi, Budimex na minusie, wyniki banków, gorąco w JSW
Materiał Promocyjny
PZU ważnym filarem rynku kapitałowego i gospodarki
Finanse
Stopy w dół, niższe raty kredytów mieszkaniowych
Finanse
Środa na rynku: RPP "dowiozła" obniżkę, Rafamet na huśtawce, Creotech z rekordem