Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 13.05.2025 11:59 Publikacja: 13.05.2025 06:00
Kapitalizacja kierowanego przez Nikodema Iskrę Murapolu mocno wzrosła dzięki zapowiedziom obniżek stóp. Fot. mpr
Foto: materiały prasowe
Zarząd podtrzymał cel sprzedaży na cały 2025 r. rzędu 3100–3300 mieszkań. W I kwartale br. spółka zawarła 707 umów deweloperskich, o 8 proc. mniej niż rok wcześniej, kiedy był jeszcze wpływ „Bezpiecznego kredytu 2 proc.”. Na początku kwietnia prezes NBP wykonał zwrot, mówiąc, że jest przestrzeń na obniżanie stóp, na co zareagowały stawki WIBOR. W maju RPP obniżyła stopy o 0,5 pkt proc., do 5,25 proc. – jednocześnie prezes Adam Glapiński zastrzegł, że decyzja nie oznacza początku cyklu łagodzenia i na pewno w czerwcu kolejnego cięcia nie będzie.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wciąż mamy rynek kupującego, oferta mieszkań jest wysoka, koszt kredytu też. Murapol stawia na wzrost sprzedaży i utrzymanie wyników.
Chociaż deweloper przekazał klientom znacznie mniej mieszkań, to osiągnął lepsze przychody i bardzo dobrą rentowność. Murapol celuje we wzrost sprzedaży w 2025 r.
Budowlany gigant zawalczy o wzrost przychodów w tym roku. Grupa ma gigantyczny portfel zamówień, ale kontrakty stopniowo, a nie błyskawicznie, będą się przekuwać w przychody i zyski. Mocno zdywersyfikowana firma zarzuca nowe – nomen omen – sieci.
Portfel zamówień na historycznym szczycie, ale jego przekuwanie na przychody i zyski nie będzie błyskawiczne. Cel na ten rok to poprawa względem 2024 r.
W tym roku – dokładnie 12 maja – mija 15 lat od giełdowego debiutu spółki, która dziś jest największym konglomeratem finansowym w naszej części Europy. Jak giełdowa historia PZU wygląda z perspektywy czasu i jakie plany ma jedna z największych spółek notowanych w Warszawie?
Zarysowana na początku kwietnia przez szefa NBP perspektywa obniżek stóp podniosła notowania akcji części deweloperów. W start nowego cyklu, po słabym pod względem sprzedaży mieszkań I kw., wierzą już prawie wszyscy. Jak może wyglądać scenariusz ożywienia?
Część inwestorów pozbywa się papierów, godząc się z utratą aż 40 proc. wartości nominalnej. Wyprzedaż odbywa się przy relatywnie małych obrotach. Nadchodzą ważne terminy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas