Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W I kwartale pomimo znaczącej niepewności panującej na rynkach wartość IPO wzrosła na świecie rok do roku o 20 proc. – wynika z danych EY. Dużą aktywność widać w sektorze ochrony zdrowia i nauk przyrodniczych, gdzie liczba IPO poszła w górę o 62 proc. W samym dziale ochrony zdrowia odnotowano 11 ofert pierwotnych, a statystyki podbiły w szczególności Indie.
Dobrze wyglądają też stopy zwrotu z akcji debiutantów. Czas pokaże, czy udane IPO zachęcą kolejne spółki do wejścia na parkiet. Kandydatów nie brakuje. Są to przede wszystkim firmy z sektorów: technologicznego, sztucznej inteligencji, finansowego i ochrony zdrowia. EY zwraca też uwagę na spółki z sektora lotniczego i obronnego, które w obliczu obecnych zawirowań dynamicznie się rozwijają i coraz częściej spoglądają w stronę rynków publicznych, aby poszerzyć bazę kapitałową. Obecnie na globalnym rynku działa prawie 3,5 tys. prywatnych firm z sektora obronnego. Około 90 jest w trakcie przygotowania do giełdowego debiutu.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Producent odzieży i wyposażenia dla służb mundurowych wybierający się na giełdę finalizuje rozmowy z inwestorami instytucjonalnymi. Jak słyszymy, działania związane z ofertą akcji przebiegają zgodnie z planem. Czy dopiszą inwestorzy indywidualni – dopiero się okaże.
Trwa jedna z nielicznych w ostatnich latach pierwotna publiczna oferta akcji na warszawskim rynku kapitałowym. Historia pokazuje, że inwestorzy indywidualni zwykli składać zapisy ostatniego dnia. Do kiedy mają zatem czas?
Klimat na warszawskiej giełdzie nie sprzyja plasowaniu akcji, ale specjalistyczna firma działająca w modnym sektorze może przyciągnąć do siebie polskie instytucje. Co warto wiedzieć o wybierającej się na GPW spółce zaopatrującej służby mundurowe?
Na 38 zł została ustalona maksymalna cena akcji spółki Arlen, które w startującej dziś pierwotnej ofercie publicznej sprzedaje założyciel. W transzy inwestorów indywidualnych zapisy ruszają dziś.
Producent specjalistycznej odzieży i wyposażenia dla służb mundurowych zamierza przeprowadzić pierwotną ofertę publiczną na warszawskiej giełdzie. Akcje zaoferuje inwestorom założyciel.
Producent opakowań zadebiutował w środę na NewConnect. Jego strategia na lata 2024–2027 zakłada pięć kluczowych celów. W planach jest m.in. dalszy rozwój zagraniczny. Już teraz sprzedaż poza Polską stanowi 59 proc. całkowitych przychodów.