Są jednak pewne obszary, na które niekorzystne?uwarunkowania tak dotkliwie nie oddziałują. Należy do nich m.in. sektor rolno-spożywczy.
Warto tu zwrócić uwagę na trendy, jakie w ostatnim okresie dotyczą całego przemysłu i produkcji artykułów spożywczych. Otóż, o ile w okresie styczeń-lipiec 2011 r. produkcja sprzedana przemysłu była o 6,4 proc. większa niż przed rokiem, to po siedmiu miesiącach 2012 roku już tylko o 4,1 proc. Przyspieszyło natomiast w tym czasie tempo wzrostu produkcji artykułów spożywczych (stanowiących już około 16 proc. produkcji przemysłowej) z 3,3 proc. do 7,6 proc. Jednocześnie znacznie szybszy niż w innych sekcjach przemysłu wzrost wydajności pracy pozwolił?na ograniczenie zatrudnienia, które w produkcji artykułów spożywczych było, w okresie styczeń-lipiec br., o 3,2 proc. mniejsze niż rok wcześniej wobec spadku o 0,7 proc. w całym przemyśle. Charakterystyczny jest przy tym relatywnie niski poziom wynagrodzeń w produkcji artykułów spożywczych. W okresie siedmiu miesięcy br. wynosiły one przeciętnie 3 tys. zł, co stanowiło około 80 proc. płac otrzymywanych przez pracowników zatrudnionych w przemyśle.
Wszystko to znalazło wyraz w wynikach finansowych przedsiębiorstw, które w całym przemyśle, w przeciwieństwie do sektora rolno-spożywczego, były mniej korzystne od uzyskanych rok wcześniej, a podstawowe wskaźniki ekonomiczno-finansowe uległy osłabieniu. Tak np. w I połowie br., w porównaniu z I połową ub.r., wynik finansowy netto przemysłu zmniejszył się o 14,1 proc., a produkcji artykułów spożywczych wzrósł o 14,8 proc.
Wielkim sukcesem polskiej gospodarki żywnościowej ostatnich lat jest szybki wzrost eksportu
Wielkim sukcesem polskiej gospodarki żywnościowej ostatnich lat jest szybki wzrost eksportu. Udział jego w całym eksporcie osiągnął już 11,5 proc., podczas gdy w okresie przedakcesyjnym nie przekraczał 8,5 proc.