Platyna najtańsza od 2009 roku

Nowy tydzień rozpoczął się na rynkach surowcowych kolejnym spadkiem indeksu CRB – w poniedziałek notowania tego indeksu zniżkowały o 0,28%, kończąc sesję na poziomie 210,12 pkt.

Publikacja: 17.03.2015 10:27

Notowania złota – dane dzienne.

Notowania złota – dane dzienne.

Foto: DM BOŚ

W górę odbiła cena ropy WTI, jednak już europejska ropa Brent została przeceniona, podobnie jak większość metali i spora część towarów rolnych.

Złoto: spadki w oczekiwaniu na Fed

Wraz ze zbliżającym się posiedzeniem Fed i zaplanowanym na środę komunikatem po tym wydarzeniu, sytuacja na rynku amerykańskiego dolara robi się coraz bardziej napięta. Obecnie kurs EUR/USD odbija delikatnie w górę, jednak amerykańska waluta pozostaje silna, co ma niebagatelny wpływ na notowania metali szlachetnych.

Cena złota znajduje się pod presją podaży już od wielu miesięcy. Po parotygodniowym odbiciu w górę na początku tego roku, luty i marzec przynoszą zniżkę cen tego surowca. Obecnie notowania złota oscylują w okolicach 1150 USD za uncję, a więc relatywnie niedaleko lokalnego minimum z listopada ub.r. (1131 USD za uncję). Wyprzedaż kruszcu wiąże się silnie ze wzrostem wartości dolara – i w związku z tym, z oczekiwaniami dotyczącymi komunikatu Rezerwy Federalnej.

Na rynku oczekiwane jest odniesienie w tym komunikacie do możliwego terminu podwyżki stóp procentowych w USA – ze względu na dobre dane makro w Stanach Zjednoczonych, takiego działania nie można wykluczyć już w połowie tego roku. Im bardziej rychła wydaje się podwyżka, tym gorzej dla złota, ponieważ posiadanie tego surowca nie wiąże się z otrzymywaniem odsetek i może stać się dla inwestorów jeszcze mniej atrakcyjne.

Ponadto, złoto ma opinię „bezpiecznej przystani" na rynkach finansowych. W obliczu dobrych danych makro inwestorzy na ogół się od niego odwracają, poszukując lepszych stóp zwrotu z inwestowania w bardziej ryzykowne aktywa.

Wykres 1. Notowania złota – dane dzienne.

Wykres 2. Notowania platyny – dane dzienne.

Cena platyny w okolicach 1100 USD za uncję

Dynamiczny zjazd w dół miał miejsce ostatnio także na wykresie platyny. Notowania tego kruszcu dzisiaj rano testują okolice 1100 USD jako techniczne wsparcie. Tym samym, platyna notowana jest z ponad 50-dolarowym dyskontem względem złota – to największa taka różnica od marca 2013 r.

Ponadto, na uwagę zasługuje fakt, że platyna jest obecnie najtańsza od lipca 2009 r. – a więc już od niemal 6 lat. Notowania tego surowca są zresztą w niekorzystnej sytuacji technicznej – w pobliżu obecnych cen nie znajduje się żadne istotne wsparcie, które mogłoby zatrzymać stronę podażową. To podkreśla słabość cen platyny względem złota i zwiększa szanse na poszerzenie luki pomiędzy notowaniami obu tych kruszców.

 

Dorota Sierakowska

Komentarze
Zapachniało spóźnieniem
Komentarze
Intensywny tydzień
Komentarze
Powrót do równowagi
Komentarze
Argumentów coraz mniej
Komentarze
Bez paniki
Komentarze
Zjawisko domykania luki