Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.02.2017 17:39 Publikacja: 02.10.2015 06:00
Piotr Krawczyński, analityk, TFI PZU
Foto: Archiwum
Opublikowany w środę raport ADP, przedstawiający szacunkową zmianę zatrudnienia w sektorze prywatnym, wskazał na przyrost nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym o 200 tys. – wobec oczekiwanych przez analityków 190 tys. i 186 tys. w poprzednim miesiącu. Dane te zdają się potwierdzać stopniową poprawę na rynku pracy w USA, od czego tamtejszy bank centralny uzależnia swoją decyzję o zacieśnieniu polityki monetarnej.
W efekcie pierwsza od 2006 r. podwyżka stóp procentowych za oceanem staje się coraz bardziej prawdopodobna, a to zmniejsza atrakcyjność złota jako lokaty kapitału. Wyższe stopy to wyższy dochód z obligacji. To także mocniejszy dolar, co sprawia, że utrzymywanie aktywów w złocie staje się relatywnie droższe dla zagranicznych (innych niż amerykańscy) inwestorów.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rentowności polskich SPW delikatnie spadały w poniedziałek, co mogło mieć związek ze zbliżającym się posiedzeniem RPP.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Pozytywne nastroje utrzymały się na krajowym parkiecie, dzięki czemu indeksy mogą kontynuować zeszłotygodniowe odbicie.
Analiza techniczna, fundamentalna, a może dostęp od ucha „prezesa” są gwarantem odgadnięcia, co się dzieje na rynkach?
W obliczu pojawiających się od czasu do czasu ostrzeżeń o ryzyku stagflacji nie sposób uniknąć refleksji nad pomysłem podniesienia celu inflacyjnego banków centralnych w USA i strefie euro.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Sytuacja na wykresie eurodolara wskazuje, że szczyt notowań może być bliski uformowania.
EBC, Fed oraz inne banki centralne będą musiały znaleźć trudną równowagę między obawami o wzrost gospodarczy a ryzykiem inflacyjnym.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas