Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Piotr Krawczyński, analityk, TFI PZU
Opublikowany w środę raport ADP, przedstawiający szacunkową zmianę zatrudnienia w sektorze prywatnym, wskazał na przyrost nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym o 200 tys. – wobec oczekiwanych przez analityków 190 tys. i 186 tys. w poprzednim miesiącu. Dane te zdają się potwierdzać stopniową poprawę na rynku pracy w USA, od czego tamtejszy bank centralny uzależnia swoją decyzję o zacieśnieniu polityki monetarnej.
W efekcie pierwsza od 2006 r. podwyżka stóp procentowych za oceanem staje się coraz bardziej prawdopodobna, a to zmniejsza atrakcyjność złota jako lokaty kapitału. Wyższe stopy to wyższy dochód z obligacji. To także mocniejszy dolar, co sprawia, że utrzymywanie aktywów w złocie staje się relatywnie droższe dla zagranicznych (innych niż amerykańscy) inwestorów.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Nowe prognozy analityków NBP nie pozostawiły RPP wyboru. Projekcja obniżyła ścieżkę centralną dla tegorocznej inflacji o 1 pkt proc.
Na rynku obligacji wydarzeniem wczorajszej sesji było opublikowanie planu przetargu na lipiec, ale i cały trzeci kwartał.
Najbliższej obniżki stóp możemy się spodziewać dopiero we wrześniu. Wtedy RPP nie będzie miała większego wyboru.
Tańszy pieniądz jest pożądany przez stronę rządową, bo będzie wspierać gospodarkę i nastroje. Opozycja szuka dźwigni po drugiej stronie.
Poniedziałkowa sesja była pierwszą, podczas której rynki finansowe miały możliwość zareagowania na to, co wydarzyło się w weekend.
Początek tygodnia przynosi duże luki na wykresach. Powoli trzeba przyzwyczaić się do tego, że to zjawisko nie jest wyjątkiem, a regułą.