Komentarz surowcowy DM BOŚ

Publikacja: 27.10.2015 11:49

Notowania miedzi – dane dzienne.

Notowania miedzi – dane dzienne.

Foto: DM BOŚ

MIEDŹ

W oczekiwaniu na wynik plenum chińskiej Partii Komunistycznej.

Wczoraj rozpoczął się zjazd chińskiej Partii Komunistycznej, na którym politycy mają podjąć decyzję na temat nowego pięcioletniego planu dla gospodarki obejmującego okres 2016 - 2020. Jest to istotne wydarzenie dla rynku surowców oraz przede wszystkim miedzi z uwagi na skalę konsumpcji tego metalu przez Państwo Środka. Spotkanie owiane jest mgiełką tajemnicy, ale zgodnie z historycznym wzorcem plan powinien zawierać nowy cel dla wzrostu gospodarczego, który koncentrować będzie uwagę inwestorów. Jeszcze w połowie miesiąca uważano, że cel wzrostu PKB wznosi będzie 7% i w związku z obawami o kondycję gospodarczą, traktowany będzie priorytetowo, nawet wobec planów reform. Aktualnie już nie do końca można powielać to stanowisko. Wskazują na to dwie wypowiedzi z ostatnich dni. Pierwsza słowami przedstawiciela chińskiego banku centralnego sugeruje, że Chiny przez najbliższe trzy do pięciu lat powinny być w stanie rozwijać się w tempie pomiędzy 6% a 7%, co oznaczałoby obniżony cel do 6,5%. Z kolei Premier Li Keqiang powiedział, że rząd nigdy nie powiedział, iż będzie uporczywie bronił konkretnego poziomu wzrostu gospodarczego, a gospodarka powinna funkcjonować w obrębie wiarygodnych ram. Nie wiemy więc do końca jak spodziewany w czwartek komunikat po obradach odniesienie się do nowego celu i czy przypadkiem priorytetem wcale nie będzie rozwój, ale reformy.

Notowania miedzi – dane dzienne.

Ceny miedzi układają się w formację trójkąta, która nie predefiniuje kierunku wybicia, a to ono wskazać powinno dalszy kierunek zmian.

ZŁOTO

Ceny pod wpływem działań banków centralnych.

Ostatni czas to wyraźna rewizja oczekiwań co do przyszłych działań głównych banków centralnych, a ich łagodne stanowisko jest wsparciem dla cen złota, które wydają się zmierzać w kierunku 1200 dolarów za uncję, co zbiega się górnym ograniczeniem wielomiesięcznego kanału trendu spadkowego. Z końcem minionego tygodnia łagodny ton Mario Draghiego nie okazał się zbytnio pomocny, gdyż umocnił dolara. W tym tygodniu głos zabierze kluczowa Rezerwa Federalna, która odnieść się będzie musiała to wciąż obowiązującej zapowiedzi przewodniczącej Janet Yellen, iż tegoroczne podwyżki stóp pozostają scenariuszem bazowym. Rynek w te deklaracje już nie wierzy, a podobny tok rozumowania przedstawiło ostatnio dwóch członków komitetu, stając tym samym w kontraście do deklaracji swojego szefa. Amerykański bank centralny będzie musiał zdecydować się na spójny i klarowny przekaz, który ostatnio nie był jego mocną stroną. Nie wiemy jak mocno Janet Yellen odważy się go zaakcentować w komunikacie, gdyż z uwagi na brak konferencji, tylko w nim oczekiwać można modyfikacji.

Notowania złota – dane dzienne.

 

Łukasz Bugaj

Analityk

Dom Maklerski BOŚ S.A.

Komentarze
Bitcoin znów pod szczytami
Komentarze
Zapachniało spóźnieniem
Komentarze
Powrót do równowagi
Komentarze
Intensywny tydzień
Komentarze
Argumentów coraz mniej
Komentarze
Bez paniki