Niemniej jednak opanowanie podstaw w zakresie analizy wskaźnikowej jest wskazane dla każdego uczestnika obrotu giełdowego w celu podejmowania świadomych decyzji inwestycyjnych. Wskaźniki oblicza się na podstawie danych przedstawionych przez spółkę w sprawozdaniach finansowych (bilans, rachunek zysków i strat, rachunek przepływów pieniężnych), tj. danych przeszłych, a także danych prognozowanych. Obliczając je, powinno się mieć na uwadze, iż wartości przez nas otrzymywane stanowią dane historyczne (opóźnione terminy publikacji sprawozdań) lub obarczone ryzykiem prognozy.
Wskaźniki finansowe można podzielić na trzy główne kategorie. Zajmują się one zupełnie innymi obszarami badanego przedsiębiorstwa. W każdej z nich znajduje się od kilku do kilkunastu wskaźników, a w tym artykule przedstawimy jedynie te najważniejsze i najczęściej używane. Niestety, nie ma tu drogi na skróty, tudzież jednego magicznego wskaźnika, do którego można byłoby ograniczyć swoją naukę. Tak więc zachęcamy do lektury, jak również do dalszej, samodzielnej edukacji.
1. Wskaźniki rentowności – oceniają zdolność przedsiębiorstwa do generowania zysków, uwzględniając poniesione przy tym nakłady. Bazują one z reguły na zysku netto lub zysku operacyjnym.
Zysk operacyjny (EBIT) definiujemy jako różnicę pomiędzy przychodami a kosztami przedsiębiorstwa w ramach jego podstawowej działalności. EBIT nie uwzględnia wyniku zdarzeń jednorazowych, kosztów finansowych przedsiębiorstwa oraz obciążeń podatkowych. Z kolei wynik operacyjny powiększony o amortyzację (która jest kosztem, ale zarazem nie powoduje odpływu gotówki z przedsiębiorstwa) określamy jako wynik EBITDA.
EBITDA – jest to pozycja wyników, która najbardziej oddaje operacyjny potencjał przedsiębiorstwa do generowania gotówki, stąd wskaźniki na nim bazujące najlepiej oddają fundamentalną sytuację spółki.