Wittchen ma problem. W turystyce boom, a walizki nie schodzą. Oto dlaczego

Notowania akcji Wittchena nie rosną już tak szybko jak w poprzednich latach. Zdaniem analityków potencjał wzrostu kursu akcji Wittchena jest niewielki, bo ograniczone jest pole do zwiększania sprzedaży.

Aktualizacja: 27.06.2024 18:36 Publikacja: 27.06.2024 18:36

Wittchen ma problem. W turystyce boom, a walizki nie schodzą. Oto dlaczego

Foto: materiały prasowe

Nie najlepiej na tle przynajmniej niektórych innych spółek z branży handlowej, nie mówiąc już o przedstawicielach branży turystycznej, radzi sobie ostatnio Wittchen. Od początku roku notowania oferującej torebki, walizki, odzież i galanterię spółki wzrosły o niespełna 10 proc., choć kurs CCC poszedł w tym czasie do góry o ponad 100 proc. Zdaniem Piotra Chodyry z Trigona DM mimo dobrej koniunktury w branży turystycznej – widocznej chociażby po sprzedaży wycieczek przez Rainbow Tours – perspektywy biznesu Wittchena wcale nie są zbyt dobre.

- Według naszych szacunków w pierwszym kwartale tego roku sprzedaż walizek przez Wittchena spadła o 10,5 proc. Polski rynek powoli zaczyna się nasycać, a w Niemczech koniunktura jest słaba – zauważa analityk.

Czytaj więcej

Wittchen: kwartalny zysk przepołowił się

Notowania akcji Rainbow Tours w górę, a kurs akcji Wittchena już nie. Oto dlaczego

Wzrost PKB nad Łabą będzie w tym roku zerowy, a inflacja sięgnie 3 proc. To dla Wittchena spory problem, bo Niemcy są dla spółki głównym rynkiem zagranicznym. Tymczasem słabość popytu skłania ją do częstszego sięgania po wyprzedaże, w nadziei na to że niższe ceny uda się zrekompensować większą ilością sprzedanego towaru.

- To, łącznie ze wzrostem cen frachtów, może przełożyć się w dłuższej perspektywie na niższą marżę brutto – wskazuje Chodyra.

Spółka, która mimo tradycyjnych skojarzeń z galanterią ponad połowę przychodów pozyskuje właśnie ze sprzedaży walizek, jest ofiarą własnego sukcesu z poprzednich lat – ocenia tymczasem Krzysztof Kawa z Erste Securities. Jak tłumaczy analityk, w czasie wychodzenia świata z pandemii Wittchen notował bardzo dobre wyniki sprzedażowe, w czym pomagało ożywienie w turystyce.

Czytaj więcej

Tąpnięcie kursu CCC. Jest się czym niepokoić? Analityczka odpowiada

W przeciwieństwie do przedstawicieli branży turystycznej, których notowania utrzymują się w silnej hossie, kurs Wittchena od ponad roku tkwi w tendencji bocznej. Dzięki boomowi na zagraniczne wakacje w dwa lata notowania operatora czarterów Enter Air więcej niż się potroiły, a kurs Rainbow Tours skoczył ponad sześciokrotnie. Tymczasem akcje Wittchena od pandemicznego dołka do szczytu sprzed roku umocniły się 9,5-krotnie, jednak od tamtego czasu nie potrafią wrócić do ustanawiania kolejnych rekordów.

Czy kurs akcji Wittchena wzrośnie? Analitycy są sceptyczni

Jak dodaje specjalista, na świetnej koniunkturze w turystyce spółka nie korzysta już tak jak w ostatnich latach. Cykl życia walizki jest dłuższy niż pojedynczy sezon, co sprawia, że koniunktura na rynku turystycznym nie ma bezpośredniego przełożenia na sprzedaż, czego efektem jest wyhamowanie wzrostu sprzedaży Wittchena praktycznie do zera. Tymczasem Chodyra z Trigona DM przewiduje, że w tym roku do osiągnięcia jest co najwyżej niski jednocyfrowy wzrost sprzedaży.

Czytaj więcej

Zwolnienie 40 proc. załogi na dzień dobry? Oto co zrobiłby zarząd, gdyby JSW była prywatna

Zdaniem specjalisty, który w kwietniowym raporcie jedną akcję spółki wyceniał na 32 zł, czyli nieco poniżej bieżących notowań, kluczem do rozwoju jest ekspansja zagraniczna i to właśnie na niej opierała się głównie dotychczasowa strategia wzrostu Wittchena. Wąskim gardłem jest jednak przestrzeń magazynowa.

Obecnie spółka musi podnajmować dodatkowe powierzchnie na przechowywanie towarów o większych gabarytach tj. walizek, co zwiększa koszty operacyjne Wittchena i komplikuje logistykę. Problem jednak w tym, że produktem, który ma wchodzić na nowe rynki jako pierwszy i budować świadomość marki, są właśnie walizki.

- Do czasu zwiększenia powierzchni centrum logistycznego w Palmirach – co nastąpi nie wcześniej niż w 2025 roku – Wittchen nie będzie w stanie efektywnie zwiększać sprzedaży bez erozji rentowności – ostrzega Chodyra.

Handel i konsumpcja
CCC może przyspieszyć rozwój sieci HalfPrice
Handel i konsumpcja
Kernel zwołał walne. SII: to jest kpina
Handel i konsumpcja
Nowe wieści z Kernela to kpina z akcjonariuszy – ocenia SII
Handel i konsumpcja
Obuwniczy gigant ma umowę z konsorcjum banków. Założyciel zdradza nam plan
Handel i konsumpcja
Dariusz Miłek, założyciel CCC: Wszystko, czego potrzebuję już mam
Handel i konsumpcja
Rainbow Tours: Akcjonariusze sprzedają akcje w ABB. Kurs dostał skrzydeł