Protektor: prezes zostaje do niedzieli. Jest następca

Piotr Chełmiński złożył rezygnację i odejdzie z zarządu obuwniczej firmy na trzy dni przed walnym zgromadzeniem. Wiemy kto go zastąpi

Publikacja: 20.06.2024 18:45

Protektor: prezes zostaje do niedzieli. Jest następca

Foto: facebook.com/ProtektorSpolkaAkcyjna

Niecałe pół roku spędził na stanowisku prezesa lubelskiej spółki Protektor Piotr Chełmiński. Notowany na warszawskiej giełdzie producent obuwia BHP z zakładami w kraju i w Mołdawii ogłosił dziś, że menedżer złożył rezygnację i rozstaje się z firmą 23 czerwca. To najbliższa niedziela. O powodach rozstania napisano, że są natury osobistej. Co to dokładnie oznacza w tym wypadku – nie wiemy. Wiadomo natomiast, kto go zastąpi. 

Gorące fotele w Protektorze

Piotr Chełmiński to m.in. b. członek zarządu Orlenu (2009-2017), członek zarządu Kamis Przyprawy (2001-2006) i Okocimskich Zakładów Piwowarskich (1995-1996).

Zastąpił na stanowisku Tomasza Malickiego (wcześniej był prezesem Gino Rossi) odwołanego przez radę w grudniu ubiegłego roku. Rada nadzorcza, której przewodniczy Andrzej Kasperek, uważa, że Malickiemu nie należy się absolutorium. Menedżer odpiera zarzuty.  Czy skwitowanie dostanie, czy nie powinno zdecydować w przyszłym tygodniu zwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy. Zarząd zwołał je na 26 czerwca ze zwyczajowymi o tej porze roku punktami, ale na wniosek akcjonariusza dodał punkt o emisji akcji z wyłączeniem prawa poboru i je opiniował.

Odejście szefa zarządu na trzy dni przed tym wydarzeniem rodziło pytanie, jeśli nie czy walne się odbędzie, to przynajmniej jaki będzie miało przebieg.  Zgodnie z regulaminem WZ Protektora na walnym zgromadzeniu powinni być obecni członkowie zarządu, którym można zadawać pytania związane z porządkiem obrad.

Spółka poinformowała jednak właśnie, że od 24 czerwca stery w zarządzie obejmie Radosław Rogacki. Z CV przekazanego przez spółkę wynika, że ma on doświadczenie w branży doradczej (pracował dla Rolanda Bergera i PwC Consulting), inwestycyjnej (był dyrektorem inwestycyjnym w Opera TFI), a ostatnio doradza zarządowi zakładu Krosno Glass. Wcześniej był m.in. szefem Termisil Huta Szkła w Wołominie.    

Czytaj więcej

Protektor wraca do planu emisji. Były prezes bez absolutorium?

Cała nadzieja w mBanku 

Wszystkie wydarzenia zbiegają się w czasie z dniem, w którym zapadają umowy o finansowaniu Protektora. Ich termin obowiązywania to 28 czerwca. W sprawozdaniu kwartalnym Piotr Chełmiński i ustępujący z końcem czerwca dyrektor finansowy Kamil Gajdziński napisali, że nie rozpoznają „znaczącego ryzyka związanego z nieprzedłużeniem finansowania na kolejne okresy”. Argumentowali, że kredyty są zabezpieczone gwarancją BGK obejmującą 80 proc. ich wartości oraz poręczeniem spółki zależnej Abeba.

W 2023 r. Protektor nie spełnił jednego z trzech kowenantów bankowych z powodu odpisów dwóch projektów (inteligentne obuwie i produkcja maseczek ochronnych), ale menedżerowie uważali, że po znormalizowaniu wyników o zdarzenia jednorazowe kowenanty pozostają na poziomie akceptowalnym przez bank.

„Mając na uwadze powyższe oraz ze względu na długotrwałą, dobrą współpracę z mBank zarząd ocenia jako niewielkie ryzyko utraty płynności spowodowanej brakiem kontynuacji finansowania działalności spółki w dotychczasowej formie” – napisano w raporcie kwartalnym.

Miała być nowa strategia 

W sprawozdaniu zapowiedziano też nową strategię mającą być odpowiedzią na słabość gospodarki Niemiec gdzie sprzedaje Abeba. Zarząd Protektora ocenił, że utrzymywanie się negatywnych trendów na tamtejszym rynku może przyczynić się do pogorszenia sytuacji płynnościowej giełdowej firmy.

Dziś po wiadomości o rezygnacji prezesa kurs lubelskiej firmy spadł na GPW o ponad 4 proc. do 1,67 zł.

Najwięcej akcji Protektora ma Luma Holding założona przez Radosława Miśkiewicza (32,6 proc.). Znaczącą siłą akcji i głosów dysponują także dwa porozumienia. Piotr Szostak, bracia Filipiak, Mariusz Szymula i Andrzej Kasperek mają prawie 27 proc. akcji i głosów). NN OFE, PKO Parasolowy FIO oraz PKO Życie TU dysponują prawie 9 proc. akcji i głosów.

W I kw. br. przychody grupy Protektor wyniosły 24,2 mln zł, o ponad 12 proc. mniej niż rok wcześniej. Rynkami o najstabilniejszym rezultacie były Polska (spadek o 0,6 proc. do 4,7 mln zł) oraz Szwajcaria (spadek o 0,4 proc. do 1,16 mln zł).

Na początku 2023 r. grupa odwołała strategię, która miała jej przynieść w minionym roku 180 mln zł przychodu. 

Handel i konsumpcja
CCC może przyspieszyć rozwój sieci HalfPrice
Handel i konsumpcja
Kernel zwołał walne. SII: to jest kpina
Handel i konsumpcja
Nowe wieści z Kernela to kpina z akcjonariuszy – ocenia SII
Handel i konsumpcja
Obuwniczy gigant ma umowę z konsorcjum banków. Założyciel zdradza nam plan
Handel i konsumpcja
Dariusz Miłek, założyciel CCC: Wszystko, czego potrzebuję już mam
Handel i konsumpcja
Rainbow Tours: Akcjonariusze sprzedają akcje w ABB. Kurs dostał skrzydeł