Zapisy do sprzedaży akcji w wezwaniu ruszą 1 lipca, potrwają do 29 sierpnia. Planowana data nabycia walorów to 1 września, a rozliczenia transakcji 6 września.

Cedrob już 3 czerwca zapowiedział, że zamierza ogłosić wezwanie do sprzedaży 3 772 499 akcji Gobarto po cenie 7,25 zł za sztukę. Zapowiedź sprawiła, że notowania poszły wtedy w górę o ponad jedną piątą. Od tego czasu utrzymywały się na stosunkowo stabilnym poziomie. Dziś oscylują w okolicach 7,1 zł (spadek o 1 proc.).

Cedrob to największy akcjonariusz giełdowej spółki. Ma ponad 24 mln akcji, uprawniających do około 86,4 proc. głosów na walnym zgromadzeniu. Pozostała pula to wspomniane już 3 772 499 sztuk (około 13,6 proc. kapitału) – czyli pakiet na który zostało ogłoszone wezwanie. Kapitalizacja spółki wynosi obecnie 197 mln zł. Cedrob chce mieć 100 proc. akcji i wycofać spółkę z giełdy.

Czytaj więcej

Gorąco na wykresie Gobarto

Wezwanie na Gobarto przeciera szlaki na rynku po zmianie przepisów. Przypomnijmy, że 30 maja 2022 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o ofercie. To właśnie nowe przepisy sprawiły, że najpierw na rynek trafiła zapowiedź (wysłana przez pośredniczącą w wezwaniu Ipopemę Securities), a dopiero teraz ogłoszono wezwanie.

- Zgodnie ze zmienionymi przepisami, podmiot pośredniczący (czyli biuro maklerskie pośredniczące w wezwaniu) zawiadamia KNF o zamiarze przeprowadzenia wezwania przez wzywającego. Do takiego zawiadomienia dołączona jest treść wezwania oraz zaświadczenie o ustanowieniu zabezpieczeniu wezwania. Przekazanie powyższego zawiadomienia do KNF musi nastąpić najpóźniej na 17 dni roboczych przed planowanym ogłoszeniem wezwania – wyjaśnia Jacek Barszczewski, rzecznik KNF.