Osiem grup roboczych ds. integracji walutowej

Pełnomocnik rządu do spraw wprowadzenia euro złożył już premierowi raport z dotychczasowych działań.

Publikacja: 09.05.2009 13:07

Wiceminister finansów i pełnomocnik ds. euro Ludwik Kotecki

Wiceminister finansów i pełnomocnik ds. euro Ludwik Kotecki

Foto: GG Parkiet, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

Wiadomo już, że do końca tego półrocza nie uda się przystąpić do mechanizmu ERM2, stabilizującego kursy walut. Nie udało się również opracować kompleksowego Narodowego Planu Wprowadzenia Euro, który według pierwotnej „mapy drogowej” miał być gotowy na koniec marca.

Ministerstwo Finansów intensywnie jednak przygotowuje się organizacyjnie do całego procesu. Rozpoczynają się właśnie konsultacje projektów rozporządzeń powołujących instytucje, które będą odpowiedzialne za integrację walutową. Na ich czele stać będzie Narodowy Komitet Koordynacyjny, kierowany przez pełnomocnika. Niższym szczeblem będzie Rada Koordynacyjna – która w założeniu ma być forum wymiany informacji pomiędzy poszczególnymi zespołami roboczymi.

MF chce, aby powstało ich osiem – ds. makroekonomicznych, dostosowań prawnych, administracji publicznej, sektora finansowego i stabilności finansowej, wprowadzenia banknotów i monet euro, przedsiębiorstw niefinansowych, interesów konsumentów oraz ds. strategii komunikacyjnej. Oprócz tego powołana ma zostać pomocnicza grupa konsultacyjna ds. IT. Członkami zespołów, oprócz osób z MF, będą też reprezentanci innych resortów, Narodowego Banku Polskiego, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Komisji Nadzoru Finansowego oraz Rządowego Centrum Legislacji.

W większości wypadków są już wyznaczeni liderzy zespołów. – Liczę, że w maju, najpóźniej na początku czerwca, uda się ostatecznie powołać zespoły i rozpoczną one oficjalnie prace. Nie oznacza to jednak, że przygotowania nie są prowadzone. Wręcz przeciwnie, odbywa się wiele spotkań i dyskusji. Ich efektem są m.in. przedstawione pod koniec kwietnia „Uwarunkowania realizacji kolejnych etapów mapy drogowej” – mówi Marek Rozkrut, dyrektor Departamentu Polityki Finansowej, Analiz i Statystyki w MF.

W departamencie powstać ma z kolei biuro pełnomocnika ds. euro – które formalnie zacznie działalność za kilka dni, po zmianie regulaminu określającego strukturę organizacyjną resortu. Nadzorować prace biura będzie właśnie Marek Rozkrut, który do niedawna pracował jeszcze w NBP, gdzie kierował zespołem badań i analiz zagranicznych w Biurze ds. Integracji ze Strefą Euro (BISE).

Okazuje się, że to BISE jest zapleczem kadrowym dla nowych inicjatyw resortu. Z informacji „Parkietu” wynika, że do MF przeszły ostatnio z NBP co najmniej trzy osoby.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego