Częściej na inwestowanie decydują się osoby od 40 do 59 lat, z wyższym wykształceniem, przedstawiciele gospodarstw domowych o dochodach powyżej 4 tys. zł. Osoby, które inwestują, robią to najczęściej w horyzoncie przekraczającym trzy lata.

Osoby zamożne nie tylko inwestują, ale także częściej niż pozostałe są przekonane o tym, że warto oszczędzać, i chętniej to robią. W sumie o korzyściach z oszczędzania mówi 58 proc. badanych. W ubiegłym roku opinię, że warto oszczędzać, wyrażało 66 proc. badanych.

Obecnie regularnie co miesiąc oszczędza 10 proc. Polaków. W sumie 45 proc. respondentów deklaruje, że robi to mniej lub bardziej regularnie. 26 proc. badanych jest zdania, że oszczędzanie nie ma sensu i lepiej jest wydawać pieniądze na bieżące wydatki. Jedna trzecia ankietowanych jako najlepszą formę oszczędzania wskazuje praktycznie nieoprocentowane konto osobiste. 23 proc. badanych trzyma oszczędności na lokacie terminowej, a co dziesiąta na koncie oszczędnościowym.

Na pytanie o źródła informacji o sposobach oszczędzania 46 proc. ankietowanych wskazało na własną intuicję (w 2009 roku było to 57 proc.), a co piąty czerpie informacje od rodziny i znajomych. Podobny odsetek odpowiedzi mają reklamy produktów finansowych.Nieco ponad połowa Polaków jest przekonana, że sukces w oszczędzaniu zawdzięczają jedynie sobie i własnym decyzjom. 4 proc. przyznaje, że na ich powodzenie miała wpływ instytucja finansowa, która zarządza oszczędnościami.

Z badania wynika, że Polacy chętniej niż w latach ubiegłych podejmują ryzyko finansowe, a w mniejszym stopniu dbają o zabezpieczenie na przyszłość. Podobnie jak w latach ubiegłych znikomy odsetek z nich odkłada z myślą o emeryturze. 86 proc. nie oszczędza na starość poza ZUS i OFE. Na dodatkowe odkładanie pieniędzy częściej decydują się osoby od 30 do 39 lat z wykształceniem średnim lub wyższym.W badaniu uczestniczyło 1000 osób w wieku 15 i więcej lat.