PARKIET: Prawie 150 mln zł za Dromex

Aktualizacja: 06.02.2017 04:07 Publikacja: 30.08.2000 06:19

Budimex kupił prawie za 150 mln zł od Handlowego Inwestycje oraz funduszy Poland Growth Fund akcje Dromeksu, dające ponad 55% głosów.

Zakup ma zostać sfinansowany z proponowanej nowej emisji walorów o wartości około 100 mln zł oraz ze sprzedaży części aktywów nie związanych z podstawową działalnością.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami PARKIETU, warszawski holding nabył ponad 9,45 mln walorów firmy drogowej, płacąc po 3,61 USD za akcję (około 15,75 zł według wczorajszego średniego kursu NBP). W efekcie Budimex kontroluje ponad 96% kapitału i 99% głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy Dromeksu. ? Warto mieć w grupie taką spółkę, jak Dromex ? podsumował zakup Marek Michałowski, prezes zarządu Budimeksu. Dromex jest bowiem największą polską firmą z branży drogowej. W I półroczu spółka zanotowała 217 mln zł przychodów i 4,9 mln zł zysku netto.

Kupno akcji Dromeksu zostało na razie sfinansowane z emisji weksli inwestycyjno-komercyjnych (26,3 mln zł) oraz kredytów (63 mln zł z Kredyt Banku oraz 13,6 mln USD). Jednak w długim terminie Budimex przewiduje inny sposób finansowania.

? W przyszłym tygodniu odbędzie się posiedzenie zarządu, na którym zaproponuję przeprowadzenie emisji z prawem poboru o wartości około 100 mln zł. Pozostałą część kredytów chcemy spłacić, sprzedając aktywa nie związane z budownictwem ? powiedział prezes Michałowski. Nie chciał jednak zdradzić, o jakie aktywa chodzi. Najprawdopodobniej będą to walory Kredyt Banku, których Budimex posiada ponad 2,9 mln papierów. Wartość rynkowa tego pakietu wynosi obecnie ponad 45 mln zł.

Przy okazji przejęcia pełnej kontroli nad Dromeksem, prezes Michałowski zapowiedział rozpoczęcie prac nad szczegółami drugiego etapu nowej strategii spółki. Przypomnijmy, że pierwszy dotyczył restrukturyzacji grupy kapitałowej i wydzielenia centrów generalnego wykonawstwa, co prawie zostało już zakończone.

? Druga część strategii będzie polegać na zdywersyfikowaniu działalności. Nie możemy bowiem oprzeć swojej przyszłości tylko na realizowaniu kontraktów budowlanych. Planujemy rozwijać developerkę, będziemy starać się o koncesje na budowę i eksploatację autostrad, chcemy być operatorami oczyszczalni ścieków, parkingów ? uważa prezes Michałowski. Pomóc ma w tym inwestor branżowy Ferrovial, który jest największym koncesjonariuszem autostrad, znaczącym operatorem lotnisk, oczyszczalni czy parkingów.

GZ

PARKIET newsroom, Warszawa (0-22) 672 81 97-99 [email protected]

Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej
Gospodarka
Niemcy to nadal dobre miejsce dla biznesu
Gospodarka
Wybitni eksperci w Panelu Ekonomistów rp.pl ocenią przed wyborami pomysły gospodarcze
Gospodarka
Eksport żywności szuka nowych przewag. Niskie ceny przemijają
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Gospodarka
Rekord upałów, rekord emisji
Gospodarka
Adam Drozdowski, InValue: Inwestorzy włożyli recesję do szuflady