Skarb Państwa dał zgodę PGNiG na kupno złóż norweskich

Warszawa, 18.04.2007 (ISB) - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG), które zawarło warunkową umowę na kupno 15% udziałów w licencjach na eksploatację złoża gazu i ropy naftowej na norweskim szelfie kontynentalnym pod koniec lutego, otrzymało we wtorek zgodę na tę transakcję od Skarbu Państwa, podała spółka w komunikacie.

Aktualizacja: 22.02.2017 05:41 Publikacja: 18.04.2007 09:32

"Uzyskanie zgody akcjonariusza - Skarbu Państwa, reprezentowanego przez ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa stanowi spełnienie się jednego z warunków zawieszających zawartych w umowie" - czytamy w komunikacie.

Warunki, które zostały wymienione w umowie z 28 lutego, to uzyskanie zgody walnego zgromadzenia PGNiG oraz innych wymaganych zgód korporacyjnych, uzyskanie zgody Norweskiego Ministerstwa ds. Węglowodorów i Energii, wydanie przez norweskie Ministerstwo Finansów decyzji w sprawie podatku zgodnie z ustawą o opodatkowaniu działalności w sektorze naftowym i niewykonanie prawa pierwokupu.

Umowa może zostać rozwiązana, jeżeli przynajmniej jeden z warunków nie zostanie spełniony, najdalej do 1 listopada 2007 roku.

Ponadto, w celu realizacji umowy niezbędne jest po stronie PGNiG otrzymanie tzw. prekwalifikacji oraz kwalifikacji od norweskiego Ministerstwa ds. Węglowodorów i Energii, co stanowi standardową procedurę dla firm, które zamierzają inwestować w sektor gazu i ropy naftowej w Norwegii.

Wcześniej PGNiG informowało, że sfinansuje transakcję o wartości 360 mln USD ze środków własnych, a dalsze inwestycje w ten projekt ze środków własnych i obcych.

Według szacunków PGNiG, nakłady inwestycyjne na rozwój złóż wyniosą ok. 5 mld USD, z czego nakłady inwestycyjne PGNiG - ok. 600 mln USD.

Rozpoczęcie wydobycia gazu i ropy naftowej przewidywane jest na połowę roku 2011 roku, a zamknięcie transakcji zakupu, po spełnieniu jej warunków, może według Marca nastąpić nawet przed wakacjami. (ISB)

maza/tom

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego