Polska Miedź przedłuży współpracę z Chińczykami

Dziś KGHM podpisuje umowę na tegoroczne dostawy miedzi dla firmy China Minmetals, z którą w tym roku ma rozpocząć prace nad poszukiwaniem złóż rud

Aktualizacja: 20.02.2017 15:34 Publikacja: 25.05.2007 07:39

Dziś KGHM Polska Miedź podpisuje umowę z China Minmetals Nonferous Metals Co. na dostawy miedzi elektrolitycznej do Chin w tym roku. Kontrakt jest częścią wieloletniej umowy ramowej podpisanej w 2004 r. na sprzedaż miedzi w latach 2005-2010. Jej całkowitą wartość szacuje się na 746 mln USD (2,78 mld zł). Spółka nie podaje wielkości planowanych dostaw ani wartości umowy w rozbiciu na poszczególne lata. Informuje jedynie, że dostawy nie będą mniejsze niż w zeszłym roku.

Umowa może trwać dłużej

Obok Niemiec, Francji i Czech, Chiny są głównym odbiorcą miedzi od KGHM. W ciągu ostatnich dziesięciu lat spółka, przy udziale China Minmetals, dostarczyła Chinom ponad 350 000 ton miedzi elektrolitycznej. - Jeśli nasza współpraca z China Minmetals się uda, a wierzę, że tak będzie, umowa ramowa może zostać przedłużona - mówi Krzysztof Skóra, prezes KGHM.

W 2006 r. spółka wyeksportowała 68 proc. produkcji. Przychody ze sprzedaży miedzi i wyrobów z miedzi w ub.r. wzrosły o 42 proc., do 11,26 mld zł. Miedź elektrolityczna stanowiła 45 proc. wartości sprzedaży wyrobów własnych i usług. Jej największymi odbiorcami były: Niemcy, Francja, Chiny, Austria i Ukraina.

W tym roku rusza projekt

W marcu tego roku KGHM i China Minmetals Corp. podpisali porozumienie o współpracy strategicznej pomiędzy firmami, dotyczące m.in. wspólnej eksploracji i eksploatacji złóż rud miedzi i innych kolorowych metali w Chinach, w Polsce oraz w krajach trzecich. Niedawno Maksymilian Bylicki, wiceprezes KGHM, mówił, że konkretnych decyzji w sprawie wspólnych prac eksploracyjnych można oczekiwać w tym roku. - Prace są na razie w fazie projektowej - mówi prezes K. Skóra, dodając, że w tym roku ruszy projekt poszukiwawczy.

Dzisiaj oprócz KGHM kontrakty z chińskimi spółkami podpisuje również Polkomtel i PZL Świdnik. Operator zawiera kontrakt z chińskim dostawcą sprzętu telekomunikacyjnego ZTE Corporation, a producent śmigłowców, z Jiujiang Red Eagle Science and Technology Development.

Krzysztof

Skóra, prezes KGHM, nie

wyklucza, że szczegółowy program

inwestycyjny spółki na najbliższe lata zostanie przedstawiony jeszcze przed WZA, które odbędzie się w przyszłą środę. Wtedy akcjonariusze będą głosować nad

ostatecznym poziomem

dywidendy

za 2006 rok.

fot. Andrzej Cynka

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego