To najniższy wynik od ponad 2 lat i druga z rzędu sesja ze spadającą liczbą osób zmieniających fundusz emerytalny. Dla porównania w maju fundusz zmieniło prawie 154 tys. osób, a w lutym — ponad 161 tys.
To może być efekt zakazu akwizycji do funduszy emerytalnych, który ma zacząć obowiązywać od początku przyszłego roku.
Zmienił się lider pod względem największej liczby pozyskanych klientów od innych funduszy. Do niedawno przez wiele lat był nim fundusz AXA. W dwóch pierwszych transferach w tym roku saldo transferów (liczba przychodzących klientów minus odchodzący) w jego przypadku wynosiło po ponad 20 tys. W sierpniu już tylko 1,7 tys. Najwięcej klientów zabrał konkurencji fundusz Aegon — saldo wyniosło ponad 17 tys. To istotny wzrost w porównaniu z poprzednimi sesjami transferowymi. Duży wzrost pozyskanych klientów odnotowało także Amplico. Poza tym w czołówce funduszy, które zdobywają najwięcej osób z rynku wtórnego znalazły się: PKO BP Bankowy oraz Nordea.
Nie ma zaskoczenia jeśli chodzi o fundusze, które tracą najwięcej klientów, są nimi bowiem największe: Aviva i ING. Ujemne saldo w ich przypadku jest jednak niższe niż w dwóch wcześniejszych sesjach.
W sumie w tym roku fundusz zmieniło prawie 443 tys. osób, a w cały rekordowym ubiegłym roku było ponad 600 tys.